راهنمای اتصال لپ تاپ به ویدئو پروژکتور به صورت تصویری

راهنمای اتصال لپ تاپ به ویدئو پروژکتور به صورت تصویری

راهنمای اتصال ویدئو پروژکتور به لپ تاپ یا کامپیوتر در ویندوز 8 یا 10 و انجام تنظیمات لپ تاپ برای اتصال به ویدئو پروژکتور در همگامان پویا

با وجود ویدئو پروژکتورها دیگر نیازی نیست، فیلم‌ها و تصاویر را در صفحه کوچک لپ‌تاپ‌ها و کامپیوترها مشاهده کنیم، بلکه می‌توانیم تصاویر بزرگ‌نمایی شده را از طریق ویدیو پروژکتور تماشا کرده و کنفرانس‌ها و جلسات اداری خود را بهتر اجرا کنیم. روی سیستم‌های مختلف می‌توانید به ویدیو پروژکتور متصل شوید. البته لازم به ذکر است که بدانید این اتصال از طریق پورت‌های VGA DisplayPort و HDMI امکان پذیر خواهد بود. در لپ‌تاپ‌ها امکان پشتیبانی از ال سی دی و صفحه نمایش پروژکتور به طور همزمان وجود دارد. با این اتصال شما می‌توانید دسترسی بهتری بر روی مطالب داشته باشید و آنها را بهتر ارائه دهید. در اکثر مدارس، دانشگاه‌ها، مراکز علمی و شرکت‌های اداری برای ارا‌ئه یک کنفراس احتیاج به صفحه‌ بزرگیست تا همه‌ی افراد بتوانند تصویر مورد بحث را ببینند. ویدئو پروژکتور وسیله‌ی مناسبی برای این کار است. اما این محصول به تنهایی نمی‌تواند عمل کند و باید به دستگاهی وصل شود.


اتصال پروژکتور به لپ تاپ

 

مراحل اتصال ویدئو پروژکتور به لپ تاپ

نحوه اتصال و برقراری ارتباط بین لپ تاپ و ویدیو پروژکتور بسیار آسان است و با کمی دقت هر فردی می‌تواند آن را به سادگی انجام دهد. این اتصال به صورت با سیم و بدون سیم انجام می‌شود. برای این اتصال با سیم بهتر است مراحل زیر را دنبال کنید. این مراحل شامل موارد زیر است:

 1. در ابتدا برای ایجاد اتصال بهتر است لپ تاپ خود را خاموش کنید.
 2. در مرحله بعدی می‌بایست کابل مورد نیاز برای اتصال را به ویدیو پروژکتور وصل کنید. همانطور که گفته شد می‌توانید از دو پورت VGA DisplayPort و HDMI استفاده کنید. در صورتی که پورت VGA استفاده می‌کنید، یک سر این کابل را به ویدیو پروژکتور خود متصل کنید. اما اگر از پورت HDMI برای کار خود استفاده می‌کنید، یک سر همین کابل را به ویدیو پروژکتور خود متصل کنید. 
 3. در این مرحله بعد از اتصال کابل به ویدیو پروژکتور، سر دیگر آن را به لپ تاپ وصل کنید. بعد از اینکه از اتصال کابل مطمئن شدید حالا زمان آن رسیده است که لپ تاپ خود را روشن کنید.
 4. حالا می‌توانید ویدیو پروژکتو را نیز روشن کنید. 
 5. برای سیستم عامل ویندوز 10، نحوه و طریقه نصب پروژکتور از طریق فرایند Play and Plug انجام می‌شود. اگر برای اولین بار می‌خواهید این اتصال را برقرار کنید کمی نصب فایل‌های ضروری در لپ تاپ زمان می‌برد، پس بهتر است صبر کنید تا راه اندازی به طور کامل انجام شود. (فرایند Play and Plug به منظور جست و جو کردن سخت افزار و نصب آنها برای سیستم عامل انجام می‌شود.)
 6. بعد از اتمام نصب می‌توانید سراغ اجرای برنامه مورد نظر بروید. به همین منظور باید بر روی صفحه دسکتاپ خود راست کلیک کنید. در بین گزینه‌هایی که در اینجا مشاهده می‌کنید گزینه Display Setting را انتخاب کنید. در ادامه به پایین صفحه‌ای که باز کرده‌اید بروید و گزینه‌ای به نام Advanced display setting را انتخاب و بر روی آن کلیک کنید. 
 7. در تنظیمات Extended display setting توجه کنید که ویندوز بیش از یک مانیتور فعال داشته باشد. در اینجا مانیتور را برای تنظیمات انتخاب کرده و بر روی گزینه Detect کلیک کنید. با این کار تعداد مانیتوری را که می‌خواهید شناسایی و البته پیدا خواهید کرد.
 8.  در این مرحله می‌توانید سراغ کادر رزولوشن Resolution بروید و روی آن کلیک کنید. در اینجا لیستی از رزولوشن‌ها به نمایش می‌آید که می‌توانید آن را مطابق رزولوشن اصلی پروژکتور خود تنظیم کرده و اجرا کنید. 
 9. در آخرین مرحله در پایین صفحه گزینه Apply را مشاهده می‌کنید که با کلیک بر روی آن می‌توانید تنظیمات را به اجرا دربیاورید. با اینکار رزولوشن صفحه نمایش در ویندوز 10 شما تنظیم شده و می‌توانید از آن استفاده کنید.

برای اتصال بی سیم نیز لپ تاپ شما باید از میراکست پشتیبانی کند. در صورتی که از میراکست پشتیبانی نکند، می‌توانید از باکس آن استفاده کنید و با بلوتوث ارتباط بین آنها را برقرار کنید. 

تنظیمات ویدئو پروژکتور در ویندوز 10

بعد از اینکه ارتباط فیزیکی بین لپ تاپ و ویدیو پروژکتور را برقرار کردید، می‌توانید با کلیدهای ترکیبی میان‌بری برای اجرا برنامه‌ها بزنید. 

 1. با فشار دادن کلید ویندوز به همراه کلید P می‌توانید گزینه duplicate را انتخاب کنید و به طور همزمان تصویر لپ تاپ را نیز بر روی پروژکتور خود مشاهده کنید. با این عمل می‌توانید هر دو تصویر لپ تاپ و ویدیوپروژکتور را داشته باشید.
 2. برای اینکه لپ تاپ و پروژکتور دو تصویر متفاوت را نشان دهند، دوباره می‌توانید از کلید ترکیبی ویندوز با P استفاده کرده و گزینه Extend را انتخاب کنید. در این حالت هر کدام تصاویر متفاوتی را نشان خواهند داد.
 3. با همان کلید ترکیبی می‌توانید گزینه فقط نمایشگر دوم و یا همان Second screen only را انتخاب کنید و فقط تصویر بر روی نمایشگر دوم مشاهده شود. 

 
در بعضی از موارد برای اینکه بتوانید تصاویر را از لپ تاپ به تلویزیون انتقال دهید، از کلید ترکیبی FN با کلیدهای عملیاتی F3، F4 و F5 استفاده کنید. 

نرم افزار ویدئو پروژکتور برای کامپیوتر و لپ تاپ

بیشتر لپ تاپ‌های امروزی از فرایند Play and Plug برای راه اندازی سخت افزار جدید استفاده می‌کنند. با اولین اتصال ویدیو پروژکتور به لپ تاپ بعد از گذشت مدت زمان کوتاهی سیستم عامل آن را شناسایی و راه اندازی می‌کند.

راهنمای اتصال لپ تاپ به ویدئو پروژکتور با ویندوز 10

تمامی مراحل اتصال لپ تاپ به ویدیو پروژکتور به طور کامل توضیح داده شد، اما گاهی اوقات در زمان اتصال ممکن است با مشکلاتی روبه‌رو شوید که با این راهنمایی‌ها می‌توانید آنها را رفع کنید.

 • مطمئن شوید از کدام پورت استفاده می‌کنید. اگر کابل شما از نوع VGA است، پورت مربوطه نیز باید بر روی لپ تاپ شما نیز قرار داده باشد. اما اگر این پورت در لپ تاپ شما وجود ندارد از HDMI استفاده کنید. 
 • مطمئن شوید که کارت گرافیک لپ تاپ نصب شده باشد تا تصاویر اجرا شوند. اما اگر با وجود نصب کارت گرافیک باز هم اجرا نشدند، لپ تاپ خود را خاموش و روشن کنید. رزولوشن را در حدالقل تنظیم کرده و دوباره اجرا کنید.
 • اگر ویدیو پروژکتور شما روشن نشد، مطمئن شوید که:

1.    کابل ویدیو پروژکتور به برق متصل است.
2.    جریان برق داخل سیم وجود دارد یا نه.
3.    و یا اینکه کابل را به طور کامل تعویض کنید.

 

در این‌جا نحوه اتصال لپ تاپ به ویدئو پروژکتور را توضیح خواهیم داد.

1. در ابتدا باید مقدمات این اتصال را فراهم کنید تا به‌راحتی بتوانید سیستم خود را به دستگاه وصل کنید. این کار باید با بررسی انجام شود. در مرحله‌ اول باید سیم ‌های مورد اتصال را شناسایی کنید. 

 • HDMI: یکی از بهترین درگاه‌های اتصال درگاه HDMI است. این درگاه یکی باکیفیت‌ترین و بهترین تصویر‌ها و صدا‌ها را ارائه می‌دهد. این پورت یکی از محبوب‌ترین‌ها بین کاربران است. بر روی اکثریت لپ‌تاپ‌های جدید درگاه HDMI  در کنار دستگاه وجود دارد و به راحتی قابل استفاده است.
 • VGA: درگاه VGA از رایج‌ترین اتصالات رایانه‌ها به شما می‌آید. این درگاه در تمام سیستم‌ها وجود ندارد و تنها در ورودی برخی پروژکتور‌ها و مانیتور‌ها وجود دارد. این ورودی که اغلب در مانیتور‌های رایانه بوده دارای 15 عدد پین است. برخی تلویزیون‌های LCD  و LED  نیز از این اتصال پشتیبانی می‌کنند.
 •  DVI: یکی دیگر از درگاه‌های اتصال که نسبت به VGA تصویر بهتری ارائه می‌دهد درگاه DVI است. البته این پورت در همه‌ی لپ‌تاپ‌ها تعبیه نشده است. 
 • Composite Video: این اتصال از یک دسته سه‌تایی به رنگ‌های زرد، قرمز و سفید تشکیل شده‌است. این پورت‌ها در داخل دستگاه های دی وی دی یا سی دی قابل مشاهده‌ هستند و در لپ‌تاپ‌های مدرن این پورت به ندرت دیده ‌می‌شود. همچنین این پورت را می‌توان در تلویزیون‌ها و پروژکتور‌ها نیز یافت.
 • S-Video: این پورت نسبت به ویدئو کامپوزیت ‌ها از رده‌بندی بالاتری برخوردار است. در تلویزیون‌ها و لپ‌تاپ‌ها نیز قابل مشاهده‌است.

 

برای اطلاع از قیمت ویدئو پروژکتور و خرید آن کلیک کنید.

 

توجه: با توضیحاتی که در مورد پورت‌ها داده شد اگر پروژکتور و لپ‌تاپ هر دو دارای پورت و کابل HDMI هستند توصیه می‌شود از این درگاه استفاده شود.

2. از خاموشی هر دو دستگاه اطمینان حاصل کنید یعنی ویدئو پروژکتور و لپ‌تاپ هر دو خاموش باشند. سپس با استفاده از کابلی که با درگاه هر دو دستگاه مطابقت دارد سیستم ها را به هم متصل کنید. 

3. در این مرحله پروژکتور را به برق وصل کنید و لپ‌تاپ و پروژکتور را روشن کنید.

4. بعد از بالا آمدن ویدئو پروژکتور از روی کنترل کلید INPUT را بزنید.

5. حالا باید سیستم و ویدئو پروژکتور را با هم همگام‌سازی کنید. برای این کار باید کلید Fn را فشار داده و پایین نگه دارید، حال باید یکی از دکمه‌های F4 ، F3 و... را فشار دهید که در برند‌های مختلف لپ‌تاپ‌ها متفاوت است.

 

در برند Hp فقط برخی از لپ‌تاپ‌ها با این روش عمل می‌کنند.

6. در ویندوز10 باید از کلید‌های ترکیبی Windows key + p استفاده کنید. همچنین اگر می‌خواهید تصویر فقط بر روی پروژکتور نمایش داده شود باید گزینه Second screen only را فشار دهید ولی اگر می‌خواهید تصویر هم بر روی لپ‌تاپ و هم بر روی پروژکتور نمایش داده شود باید گزینه Duplicate بزنید.

نکاتی که در اتصال پروژکتور به لپ تاپ باید دانست

برای اینکه بتوانید ارائه بهتری داشته باشید و به درستی از پروژکتور خود استفاده کنید، نکات مهم دیگری وجود دارد که بد نیست بدانید:

 1. برای داشتن صدای بهتر باید از یک دریافت‌کننده‌ صوتی و یا یک بلندگوی قوی‌تر استفاده کنید. با این کار کیفیت صدای بهتری را دریافت خواهید کرد.
 2. بهترین اتصال برای برقراری ارتباط بین لپ‌تاپ و پروژکتور از طریق کابل HDMI است در صورتی که DVI یا VGA را  دارا هستید از این دو کابل نیز می‌توانید استفاده کنید.
 3. برای داشتن تصویر بهتر باید نسبت اندازه تصویر پروژکتور و سیستم یکی باشد. که می‌توانید در تنظیمات پروژکتور تصویر را تنظیم کنید. همچنین برای تغییر تصویر در نمایشگر لپ‌تاپ می‌توانید در بخش مشخصات نمایشگر اندازه تصاویر را تغییر دهید. برای سیستم‌های 7 و xp  می‌توان از روش زیر صفحه را تغییر داد. (دسکتاپ کلید راست personalize   ←  display  ←  change display settings  ← resolution را به  768 * 1024 تبدیل کنید.)
 4. برای نمایش آیکون‌ها بر روی صفحه پروژکتور کافیست گزینه‌ی clone یا mirror را فعال کنید . در این حالت علاوه بر پس‌زمینه صفحه شما قادر به دیدن آیکون‌های سیستم خود نیز هستید.
 5. در صورتی که تصویر شما دچار رنگ سایه شده یا در رنگ آن مشکلی وجود دارد باید تنظیمات پروژکتور را از طریق منوی تنظیمات به کارخانه برگردانید. در این روش تمامی اطلاعات به جز ساعت، زبان، کارکرد لامپ و تنظیمات شبکه به حال اولیه‌ی خود باز می‌گردد. در صورتی که تصویر درست نشد و مشکل رنگ داشت باید شکستگی پین‌ها را بررسی کنید اگر پینی خم شده یا شکسته باشد باید کابل اتصال را تعویض کنید. برای اینکه مطمئن شوید که مشکل از رایانه شما نیست باید پروژکتور را به دستگاه‌های دیگر متصل کنید اگر تصویر را درست نمایش ندهد مشکل از لپ‌تاپ شماست.
 6. اگر‌خواستار آن هستید که تصویر مستطیلی و دقیق نمایش داده شود کافیست پروژکتور را به سمت بالا و پایین تکان دهید تا تصویر در موقعیت خوبی قرار بگیرد.

اتصال پروژکتور به لپ تاپ در ویندوز 8 و 10

برای اتصال ویدئو پروژکتور به لپ تاپ در ویندوز 8 نیز می‌توانید از روش زیر استفاده کنید:

 1. ابتدا ویدئو پروژکتور را روشن کنید.
 2. زمانی که پروژکتور روشن است کابل را به سیستم وصل کنید.
 3. کلمه‌ی Control را در نوار جستجو سرچ کرده و وارد Control Panel شوید.
 4. در کادر جستجوی Control Panel واژه‌ی Projector را تایپ کنید.
 5. سپس بر روی گزینه‌ی Connect To A Projector کلیک کنید. این گزینه به شما این امکان را می‌دهد که یک پروژکتور را برای اتصال انتخاب کنید.
 6. پس از این شما می‌توانید با زدن کلید‌های ترکیبی Windows Key + P  به جای رفتن به کنترل پنل مستقیما به لیست زیر وصل شوید. این لیست به شما اجازه خواهد داد که نحوه‌ی نمایش را انتخاب کنید.
 • Duplicate: در این حالت می‌توانید تصویر را هم بر روی پرده نمایش و هم در لپ‌تاپ خود مشاهده کنید.
 • Extend: این حالت به شما اجازه میدهد تا فقط تصویر پس زمینه خود را بر روی پرده نمایش نشان‌دهید و آیکون‌ها نمایش داده نمی‌شود.
 • second screen only یا projector only : در این حالت تصویر فقط بر روی پرده پروژکتور پخش خواهد شد.
 • computer only: در این حالت فقط تصویر بر روی مانیتور لپ‌تاپ قابل مشاهده است و امکان دیدن آن بر روی نمایشگر پروژکتور وجود ندارد.

اکنون می‌توانید برنامه و ویدئو خود را به‌راحتی اجرا‌ کنید و از آن نهایت لذت را ببرید.

نظرات کاربران (0 نظر)

امتیاز شما به این مطلب:
شما هم می توانید در مورد این مطلب نظر دهید نظر خود را بنویسید