اتصال ویدئو پروژکتور به ویندوز 10 به صورت تصویری

اتصال ویدئو پروژکتور به ویندوز 10 به صورت تصویری

در این مقاله شما را با نحوه اتصال ویدئو پروژکتور به ویندوز 10 به صورت تصویری آشنا خواهیم کرد.

با وجود ویدئو پروژکتورها دیگر نیازی نیست، فیلم‌ها و تصاویر را در صفحه کوچک لپ‌تاپ‌ها و کامپیوترها مشاهده کنیم، بلکه می‌توانیم تصاویر بزرگ‌نمایی شده را از طریق ویدیو پروژکتور تماشا کرده و کنفرانس‌ها و جلسات اداری خود را بهتر اجرا کنیم.  روی سیستم‌های مختلف می‌توانید به ویدیو پروژکتور متصل شوید. البته لازم به ذکر است که بدانید این اتصال از طریق پورت‌های VGA DisplayPort و HDMI امکان پذیر خواهد بود. در لپ‌تاپ‌ها امکان پشتیبانی از ال سی دی و صفحه نمایش پروژکتور به طور همزمان وجود دارد. با این اتصال شما می‌توانید دسترسی بهتری بر روی مطالب داشته باشید و آنها را بهتر ارائه دهید.

مراحل اتصال ویدئو پروژکتور به لپ تاپ

نحوه اتصال و برقراری ارتباط بین لپ تاپ و ویدیو پروژکتور بسیار آسان است و با کمی دقت هر فردی می‌تواند آن را به سادگی انجام دهد. این اتصال به صورت با سیم و بدون سیم انجام می‌شود. برای این اتصال با سیم بهتر است مراحل زیر را دنبال کنید. این مراحل شامل موارد زیر است:

 • در ابتدا برای ایجاد اتصال بهتر است لپ تاپ خود را خاموش کنید.
 •  در مرحله بعدی می‌بایست کابل مورد نیاز برای اتصال را به ویدیو پروژکتور وصل کنید. همانطور که گفته شد می‌توانید از دو پورت VGA DisplayPort و HDMI استفاده کنید. در صورتی که پورت VGA استفاده می‌کنید، یک سر این کابل را به ویدیو پروژکتور خود متصل کنید. اما اگر از پورت HDMI برای کار خود استفاده می‌کنید، یک سر همین کابل را به ویدیو پروژکتور خود متصل کنید. 
 • در این مرحله بعد از اتصال کابل به ویدیو پروژکتور، سر دیگر آن را به لپ تاپ وصل کنید. بعد از اینکه از اتصال کابل مطمئن شدید حالا زمان آن رسیده است که لپ تاپ خود را روشن کنید.
 •  حالا می‌توانید ویدیو پروژکتو را نیز روشن کنید. 
 •  برای سیستم عامل ویندوز 10، نحوه و طریقه نصب پروژکتور از طریق فرایند Play and Plug انجام می‌شود. اگر برای اولین بار می‌خواهید این اتصال را برقرار کنید کمی نصب فایل‌های ضروری در لپ تاپ زمان می‌برد، پس بهتر است صبر کنید تا راه اندازی به طور کامل انجام شود. (فرایند Play and Plug به منظور جست و جو کردن سخت افزار و نصب آنها برای سیستم عامل انجام می‌شود.)
 •  بعد از اتمام نصب می‌توانید سراغ اجرای برنامه مورد نظر بروید. به همین منظور باید بر روی صفحه دسکتاپ خود راست کلیک کنید. در بین گزینه‌هایی که در اینجا مشاهده می‌کنید گزینه Display Setting را انتخاب کنید. در ادامه به پایین صفحه‌ای که باز کرده‌اید بروید و گزینه‌ای به نام Advanced display setting را انتخاب و بر روی آن کلیک کنید.

اتصال ویدئو پروژکتور در ویندوز 10

 •  در تنظیمات Extended display setting توجه کنید که ویندوز بیش از یک مانیتور فعال داشته باشد. در اینجا مانیتور را برای تنظیمات انتخاب کرده و بر روی گزینه Detect کلیک کنید. با این کار تعداد مانیتوری را که می‌خواهید شناسایی و البته پیدا خواهید کرد.

تنظیمات ویدئو پروژکتور در ویندوز 10

 • در این مرحله می‌توانید سراغ کادر رزولوشن Resolution بروید و روی آن کلیک کنید. در اینجا لیستی از رزولوشن‌ها به نمایش می‌آید که می‌توانید آن را مطابق رزولوشن اصلی پروژکتور خود تنظیم کرده و اجرا کنید. 

اتصال لپ تاپ به ویدئو پروژکتور در ویندوز 10

 • در آخرین مرحله در پایین صفحه گزینه Apply را مشاهده می‌کنید که با کلیک بر روی آن می‌توانید تنظیمات را به اجرا دربیاورید. با اینکار رزولوشن صفحه نمایش در ویندوز 10 شما تنظیم شده و می‌توانید از آن استفاده کنید.

برای اتصال بی سیم نیز لپ تاپ شما باید از میراکست پشتیبانی کند. در صورتی که از میراکست پشتیبانی نکند، می‌توانید از باکس آن استفاده کنید و با بلوتوث ارتباط بین آنها را برقرار کنید. 

تنظیمات ویدئو پروژکتور در ویندوز 10

بعد از اینکه ارتباط فیزیکی بین لپ تاپ و ویدیو پروژکتور را برقرار کردید، می‌توانید با کلیدهای ترکیبی میان‌بری برای اجرا برنامه‌ها بزنید. 

 1. با فشار دادن کلید ویندوز به همراه کلید P می‌توانید گزینه duplicate را انتخاب کنید و به طور همزمان تصویر لپ تاپ را نیز بر روی پروژکتور خود مشاهده کنید. با این عمل می‌توانید هر دو تصویر لپ تاپ و ویدیوپروژکتور را داشته باشید.
 2. برای اینکه لپ تاپ و پروژکتور دو تصویر متفاوت را نشان دهند، دوباره می‌توانید از کلید ترکیبی ویندوز با P استفاده کرده و گزینه Extend را انتخاب کنید. در این حالت هر کدام تصاویر متفاوتی را نشان خواهند داد.
 3. با همان کلید ترکیبی می‌توانید گزینه فقط نمایشگر دوم و یا همان Second screen only را انتخاب کنید و فقط تصویر بر روی نمایشگر دوم مشاهده شود. 

اتصال لپ تاپ به ویدئو پروژکتور

در بعضی از موارد برای اینکه بتوانید تصاویر را از لپ تاپ به تلویزیون انتقال دهید، از کلید ترکیبی FN با کلیدهای عملیاتی F3، F4 و F5 استفاده کنید.

نرم افزار ویدئو پروژکتور برای کامپیوتر و لپ تاپ
بیشتر لپ تاپ‌های امروزی از فرایند Play and Plug برای راه اندازی سخت افزار جدید استفاده می‌کنند. با اولین اتصال ویدیو پروژکتور به لپ تاپ بعد از گذشت مدت زمان کوتاهی سیستم عامل آن را شناسایی و راه اندازی می‌کند.

راهنمای اتصال لپ تاپ به ویدئو پروژکتور در ویندوز 10

تمامی مراحل اتصال لپ تاپ به ویدیو پروژکتور به طور کامل توضیح داده شد، اما گاهی اوقات در زمان اتصال ممکن است با مشکلاتی روبه‌رو شوید که با این راهنمایی‌ها می‌توانید آنها را رفع کنید.

 • مطمئن شوید از کدام پورت استفاده می‌کنید. اگر کابل شما از نوع VGA است، پورت مربوطه نیز باید بر روی لپ تاپ شما نیز قرار داده باشد. اما اگر این پورت در لپ تاپ شما وجود ندارد از HDMI استفاده کنید. 
 • مطمئن شوید که کارت گرافیک لپ تاپ نصب شده باشد تا تصاویر اجرا شوند. اما اگر با وجود نصب کارت گرافیک باز هم اجرا نشدند، لپ تاپ خود را خاموش و روشن کنید. رزولوشن را در حدالقل تنظیم کرده و دوباره اجرا کنید.

 اگر ویدیو پروژکتور شما روشن نشد، مطمئن شوید که:

 1. کابل ویدیو پروژکتور به برق متصل است.
 2. جریان برق داخل سیم وجود دارد یا نه.
 3. و یا اینکه کابل را به طور کامل تعویض کنید.

نظرات کاربران (0 نظر)

امتیاز شما به این مطلب:
شما هم می توانید در مورد این مطلب نظر دهید نظر خود را بنویسید