آموزش نحوه ارسال فکس

آموزش نحوه ارسال فکس

آموزش نحوه ارسال فکس از مراحل اولیه راه اندازی و کار با دستگاه فکس تا نحوه ارسال و دریافت فکس با تلفن و کامپیوتر را در همگامان پویا ببینید.

دستگاه فكس معمولاً در سازمان به صورت اشتراکی ميان چند كارمند مورد استفاده قرار مي‌گيرد. علت اين امر به دليل محدوديت منابع و هزینه بالا و استفاده از آن در موارد خيلي ضروري است. دستگاه‌هاي فكس از نظر شكل ظاهري تفاوت چندانی با یکدیگر نداشته و به دو صورت هستند: نوع اول دستگاه فكس تک‌کاره است که تنها برای ارسال مدارک کاغذی مورد استفاده قرار می‌گیرد؛ و نوع دوم دستگاه چندكاره كه شامل پرينتر، اسكنر و فكس است و کاربردهای متنوعی دارد. استفاده از فکس در هر دو نوع این دستگاه‌ها به یک صورت است.

راه اندازی و كار با دستگاه فكس

دستگاه فکس معمولا به صورت مجزا بوده و شبیه تلفن است. اما امروزه این دستگاه از طریق کامپیوتر نیز قابل نصب و استفاده است. نصب فكس مانند سخت‌افزارهاي ديگر در كامپيوتر از طريق كنترل پنل قابل انجام است. قبل از هر چیز برای ارسال فکس از طریق کامپیوتر به یک فکس مودم نیاز دارید که بسیار ارزان بوده و در بازار در دسترس است. پس از نصب فکس مودم، با استفاده از یک کابل تلفن به راحتی می‌توانید از طریق کامپیوتر خود هر نوع سند متنی را ارسال کنید. برای استفاده از فکس مودم، ابتدا وارد کنترل پنل شده و گزینه Printers & Fax را انتخاب کنید. در پنجره باز شده از قسمت Tools بخش Fax Accounts را زده و دكمه add را مي زنيم. از پنجره Fax Setup گزينه Connect to a fax modem را مي‌زنیم و با دادن پيش شماره فكس نصب شده و آماده استفاده خواهد بود.

راه اندازی و کار با دستگاه فکس

 

 

مراحل ارسال فكس با دستگاه تلفن

به منظور ارسال فكس ابتدا برگه‌اي كه باید ارسال شود، در قسمت کاغذ فكس به درستي جايگذاري كرده و سپس شروع به شماره‌گيري مي‌كنيم. اگر تلفن مقصد به صورت اتوماتیک روی حالت فكس باشد، باید با شنيدن بوق مخصوص فكس، دكمه سبز رنگ start را روی دستگاه خود فشار دهیم.

ارسال فکس با دستگاه تلفن

در غیر این صورت، قبل از فشردن دکمه Start باید از اپراتور درخواست کنیم دکمه دریافت فکس خود را فشار دهد و یا طبق راهنمایی منشی تلفنی شماره خاصی را فشار دهیم تا صدای بوق مخصوص فکس شنیده شود. به این ترتیب کاغذ به آرامی از قسمت ورودی وارد دستگاه شده و از قسمت خروجی بیرون می‌آید. به هیچ عنوان کاغذ را نکشید و صبور باشید تا مراحل به آرامی طی شود. در پايان اگر فكس به درستي به مقصد رسيده باشد، پيغامي مبني بر ارسال صحيح فكس با ساعت و تاريخ در مانيتور فكس قابل مشاهده خواهد بود.

دریافت فکس با دستگاه تلفن

نحوه دريافت فكس با دستگاه تلفن

به منظور دريافت فكس، ابتدا بايد اطمینان حاصل کنیم که دستگاه كاغذ و جوهر مناسب داشته و به خط تلفن متصل است. براي دريافت فكس اگر تلفن در حالت اتوماتيك تنظيم شده باشد، پس از تماس صدای چند بوق مخصوص شنیده شده و سپس به صورت اتوماتيك دستگاه شروع به دریافت فکس می‌کند. اگر فكس در حالت اتوماتيك نباشد بايد ابتدا دكمه انتقال (Transfer) را فشار دهیم و به این ترتیب مي‌توان فكس را دريافت كرد.

مراحل ارسال فكس با کامپیوتر

ارسال فکس با کامپیوتر

برای ارسال فکس با کامپیوتر دیگر نیازی به کاغذ و جوهر نبوده و بسیار ساده‌تر می‌توانید اسناد خود را ارسال کنید. برای استفاده از این روش باید ابتدا مدارک خود را اسکن کنید. پس از منوی استارت و با جستجوی عبارت Fax وارد برنامه Windows Fax and Scan شده و گزینه Connect To Fax Modem را انتخاب کنید . روی گزینه New Fax کلیک کرده و موضوع سند خود را در بخش Subject وارد کنید. در بخش To شماره تلفن گیرنده را تایپ کرده و از طریق گزینه‌ Attach مانند اضافه کردن عکس یا فایل به ایمیل، اسناد اسکن شده خود را انتخاب کنید . با فشردن گزینه Send مدارک شما ارسال خواهد شد.

مراحل دریافت فكس با کامپیوتر

دریافت فکس از طریق کامپیوتر نیز به سادگی ارسال آن بوده و از همین مسیر انجام می‌شود. در این حالت پس از آنکه وارد برنامه Windows Fax And Scan شدید، گزینه Receive New Fax را انتخاب کرده و منتظر رسیدن مدارک مورد نظر باشید.

نظرات کاربران (0 نظر)

امتیاز شما به این مطلب:
شما هم می توانید در مورد این مطلب نظر دهید نظر خود را بنویسید