روش اتصال پرینتر به کامپیوتر

روش اتصال پرینتر به کامپیوتر

در این مقاله به شما آموزش داده خواهد شد که چگونه با اشتراک گذاری پرینتر در شبکه هزينه خريد تجهيزات در سازمان خود را کاهش دهید.

يكي از عوامل مهم در استفاده از تجهيزات كامپيوتري روش ارتباط با آن است. پس از اينكه سخت‌افزارهاي لازم (پرينتر، كابل رابط پرينتر، كابل برق پرينتر، يك دستگاه كامپيوتر) براي پرينت آماده شد، حال بايد تنظمات نرم‌افزاري آن را در سيستم عامل انجام دهيم. براي اين كار نياز به درايور (راه انداز) پرينتر است. اين درايور هنگام خريد پرينتر به خريدار داده مي‌شود كه از آن براي نصب پرينتر بر روي كامپيوتر استفاده مي‌شود. با انتخاب نوع ويندوز مي‌توان درايور را در كامپيوتر نصب كرد.

چگونه مي‌توان پرينتر را از طريق شبكه نصب كرد؟ (راه اندازي يك پرينتر شبكه بي‌سيم)

يكي از روش‌هاي استفاده مناسب‌تر وسايل و تجهيزات سخت‌افزاري كامپيوتر به اشتراك‌گذاري آنها است. با اين كار مي‌توان هزينه خريد تجهيزات در سازمان به شدت كاهش داد. يكي از سخت‌افزارهايي كه مي‌توان با ايجاد شبكه ميان استفاده‌كنندگان به اشتراک گذاشت، پرينتر است. نصب پرينتر به دو صورت محلي و شبكه‌اي قابل انجام است كه انتخاب نوع را مي‌توان در مراحل نصب درايور پرينتر مشخص كرد.

نصب پرينتر از طريق شبكه زماني امكان‌پذير است كه از قبل يك پرينتري در شبكه به صورت محلي بر روي يكي از سيستم‌ها نصب شده باشد. بايد گزينه به اشتراك‌گذاري پرينتر در پرينتر محلي زده شود. برای انجام این کار باید مسیر زیر را طی کرد:

Start -> Control Panel -> Network and Internet -> Network and Sharing Center -> Advanced sharing settings

و مانند شکل زیر گزینه Turn on file and printer sharing را فعال می‌کنیم.

نصب پرینتر از طریق شبکه

سپس، در سيستمي كه پرينتر در آن نياز به اشتراك‌گذاري دارد، در منوی Start‌ عبارت RUN را سرچ می‌کنیم. در پنجره باز شده با زدن IP Address سيستمي كه پرينتر محلي روي آن نصب شده به صورت زیر:

computer name\\ یا IP Address \\

پرینتر ظاهر می‌شود و با کلیک کردن روی آن، نصب شده و قابل استفاده خواهد بود.

آیا می‌توان پرینتر را برای دو یا چند کامپیوتر نصب کرد؟

همان طور كه در بخش قبل گفته شد، مي‌توان سخت افزارهاي مانند پرينتر را در شبكه ميان كاربران مختلف به اشتراك گذاشت. بدين منظور در يكي از سيستم‌ها پرينتر به صورت محلي (سيستمي كه به صورت فيزيكي به سيستم متصل است) نصب كرد و ديگر سيستم‌هاي شبكه كه نياز به استفاده از پرينتر مشترك دارند، به صورت شبكه‌اي نصب مي شود. با اين كار، پرينتر ميان دو يا چند سيستم در شبكه به اشتراك گذاشته مي‌شود. راه دیگر استفاده از سوئیچ ‌های USB است که به کمک پورت‌های آن می‌تواند پرینتر را به دو یا چند دستگاه (بسته به تعداد پورت‌های سوئيچ) متصل کرد.

نصب پرینتر اشتراکی

نحوه نصب چاپگر در ویندوز ۱۰ بدون دیسک راه انداز

به منظور نصب چاپگر در ويندوز 10 يكي از مسيرهايي كه مي‌توان انتخاب كرد طي كردن مسير Startà Settingsà Devicesà Printers & Scanners است.

نصب پرینتر در ویندوز 10

حال اگر پرينتري از قبل نصب شده باشد در بخش Printer & Scanners قابل مشاهده است و اگر نياز به اضافه كردن پرينتر جديد باشد، مي‌توان از دكمه Add Printer or Scanners استفاده كرد كه با اين كار خود ويندوز 10 از ميان درايورهايي كه از قبل در درون خود دارد، جستجو مي‌كند؛

نصب پرینتر بدون دیسک راه انداز

اگر پرينتري كه قصد نصب آن را داريم در ليست درايورهاي ويندوز 10 بود اتوماتيك درايور آن پرينتر نصب مي‌گردد. با اين كار ديگر نيازي به درايور پرينتر نیست، ولي اگر در ليست درايورهاي ويندوز 10 نباشد، مي‌توان با كليك روي The printer that I want is n’s listed طريقه نصب درايور پرينتر و نوع روش نصب پرينتر را انتخاب كرد.

نصب چاپگر در ویندوز 10 بدون دیسک راه انداز

اگر پرينتري از قبل نصب شده باشد و بخواهيد آن را حذف كنيد، مي‌توانيد از بخش Printer & Scanners با كليك بر نام پرينتر نصب شده دكمه Remove device را بزنيد. اين كار زماني كه شما بخواهيد پرينتر را دوباره نصب كنيد يا اينكه پرينتر با درايور اشتباه نصب شده باشد مورد استفاده قرار مي گيرد.

نحوه پرينت از طريق گوشي‌هاي هوشمند

امروزه استفاده از گوشي‌هاي هوشمند مرسوم شده است. بر خلاف گذشته قابليت‌هاي خوبي در گوشی‌هاي هوشمند امروزي براي پرينت مطالب، متن، فايل‌هاي موجود در گوشي‌هاي هوشمند فراهم شده است. بدين منظور مي‌توان از طريق تنظيمات گوشي و زدن جستجو (‌علامت ذره‌بين) و تايپ عبارتي مانند Print يا Printing ليستی از سرويس‌هاي پرينتري مشاهده کرد كه توسط دستگاه گوشي شما قابل انجام است.

پرینت از طریق گوشی های هوشمند

يكي از روش‌هايي كه در گوشي‌هاي هوشمند براي پرينت وجود دارد، گزينه پرينت ابري (Google Cloud ) است كه از اين طريق مي‌توان با باز کردن صفحه کروم در گوشی و سرچ عبارت chrome://devices وارد صفحه زیر شوید:‌

نحوه پرینت از طریق موبایل

با فشردن گزينه add printer پرينتر مورد نظر خود را به دستگاه گوشي اضافه كنيم. حالا گوشی آماده پرينتر گرفتن مطالب مورد نظر است.

نحوه نصب پرينتر از طريق سيستم عامل ويندوز

يكي از ساده‌ترين روش‌هاي نصب پرينتر در انواع سيستم‌هاي ويندوز 98،XP، 2000، Vista، ويندوز 7، ويندوز 8 و ويندوز 10 استفاده از كنترل پنل و بخش Printer & Scanners است؛ كه بايد نوع نصب محلي يا شبكه‌اي را در آن مشخص كرد و سپس نوع پورت مورد استفاده در پرينتر را بايد مشخص كرد.

نصب پرينتر در سيستم عامل MAC

نصب پرينتر در سيستم عامل مک MAC، نيز به سادگي سيستم عامل ويندوز است. با متصل كردن كابل پرينتر و روشن كردن آن سيستم عامل MAC شروع به شناسايي سخت افزار جديد مي‌كند، اگر در درايورهاي آن موجود باشد كه نياز به عمليات خاصي براي نصب ما نیست؛ ولي اگر درايور پرينتر ما شناسايي نشد بايد از طريق Printer & Scanners اقدام به نصب پرينتر كرد.

نظرات کاربران (0 نظر)

امتیاز شما به این مطلب:
شما هم می توانید در مورد این مطلب نظر دهید نظر خود را بنویسید