انواع پرده نمایش ویدیو پروژکتور و کاربرد آنها

انواع پرده نمایش ویدیو پروژکتور و کاربرد آنها

پرده نمایش ویدئو پروژکتور چیست : پارچه مناسب پرده نمایش پروژکتور کدام است؟ راهنمای خرید پرده نمایش ویدئو پروژکتور و معرفی انواع پرده های نمایش ویدئو پروژکتور

پرده نمایش چیست

پرده ها از جمله لوازم جانبی است که برای نمایش محتوای تصویری مورداستفاده قرار می‌گیرد. وجود انواع درگاه‌های ورودی روی دستگاه شما را قادر می‌سازد که انواع دستگاه‌ها مانند کامپیوتر، لپ‌تاپ، دوربین فیلم‌برداری و دستگاه‌هایی از این قبیل را به آن وصل کنید؛ سپس سیگنال ورودی دستگاه شما را پردازش کرده و در ابعاد بزرگ به نمایش می‌گذارد.

پرده نمایش چه کاربردی دارد

در حال حاضر استفاده این دستگاه ها بسیار فراگیرتر از قبل شده و تقریبا در تمامی سالن‌های کنفرانس، سالن‌های دفاعیه، دانشگاه‌ها و البته مدارس هوشمند‌، از دستگاه ویدئو پروژکتور استفاده می‌شود که پرده پروژکتور از واجبات آن است. برخی از کاربران ممکن است به دلایل مختلفی مانند کاهش هزینه، تصمیم بگیرند که برای پخش محتوای تصویری این دستگاه، از دیوار، تخته وایت‌برد، یا یک پارچه سفید رنگ استفاده کنند. اگرچه این امر اختلالی در نمایش محتوای تصویری ایجاد نمی‌کند، اما تاثیر بسزایی در افت کیفیت تصاویر نمایشی دارد. علاوه‌بر موضوع کیفیت تصاویر، استفاده از پرده نمایش متناسب با محیط کاربری، یکی از عوامل زیبایی ظاهر محیط کار است که عموماً مورد توجه قرار می‌گیرد. پایه ویدئو پروژکتور نیز یکی دیگر از ملزومات است. از این ابزار برای نگهداری دستگاه استفاده می‌شود که حتما همه جا نمونه‌ای از آن را دیده‌اید.

جنس پارچه مناسب پرده نمایش پروژکتور

جنس پارچه پرده نمایش، یکی از عوامل مهمی است که در کیفیت تصاویر نمایشی تاثیر زیادی دارد. پرده های مختلف نور را به‌صورت مختلفی بازتاب می‌دهند. به‌همین دلیل جنس پرده بسیار حائز اهمیت است. پرده های پروژکتور از مواد به‌خصوصی ساخته می‌شوند که نور تابیده شده از دستگاه را به بهترین شکل ممکن بازتاب بدهند. در واقع عواملی مانند انعکاس نور، استحکام و چروک شدگی، از مواردی هستند که به جنس پارچه مربوط می‌شوند.در خرید پارچه ویدئو پروژکتور با درنظرگرفتن نوع پارچه نمایش و کاربرد آن، دقت کنید از مواد مختلفی برای ساخت آن استفاده می‌کنند. به‌عنوان مثال، برای تولید پرده های مناسب فضاهای باز و بدون سقف از موادی بادوام‌تر استفاده می‌شود که در برابر آب و رطوبت نیز مقاوم‌تر باشند. در برخی دیگر از موادی استفاده می‌شود که به پرده کمک می‌کند تا با محیط تطبیق‌پذیر باشد. به‌عبارتی این نوع پرده ‌ها از دو طرف قابل استفاده هستند و پروژکتور در هر دو سمت می‌تواند تصویر را بر روی آن پخش کند. برخی دیگر به‌گونه‌ای طراحی می‌شوند که به‌دلیل نور محیط که ممکن است از پشت پرده تابیده شود، پشت پرده سیاه است. رنگ برخی از پارچه‌های پروژکتور سفید یا سفید مات است و برخی دیگر به رنگ خاکستری روشن هستند.

پارچه مناسب پروژکتور

پرده های سفید و سفید مات برای محیط‌های بسته و مسقف که امکان کنترل نور وجود دارد، مورد استفاده قرار می‌گیرند. اما از پرده های خاکستری اغلب در محیط‌های فضای باز و بدون سقف که امکان کنترل نور وجود ندارد، استفاده می‌‌شود. یکی دیگر از شاخص‌های مهم درمورد جنس پارچه مناسب پروژکتور، شاخص فشرده یا غیرفشرده بودن مواد مورد استفاده در ساخت پارچه است. پرده های ساخته‌شده مواد غیرفشرده، آسان‌تر قابل آویختن بوده و البته بیشتر در معرض چروک‌شدگی قرار دارند. در مقابل انواعی که از مواد فشرده‌تر ساخته می‌شوند، سخت‌تر و صاف‌تر هستند و دارای سطح یکنواخت‌تری هستند.

  • مات سفید: در شرایطی که نور محیط قابل کنترل است، پرده نمایش ویدئو پروژکتور مات سفید یک انتخاب خوب و پرکاربرد به‌شمار می‌رود. سطح پرده مات سفید نور را به‌طور برابر توزیع کرده و میدان دید گسترده‌ای ایجاد می‌کند. این نوع پرده محتوای تصویری را بدون هیچ‌گونه تغییری در رنگ نمایش می‌دهد. 
  • پارچه‌ای: الیاف پارچه‌ای در پرده پارچه‌ای به‌گونه‌ای هستند که اطلاعات نور دریافتی را به‌خوبی نمایش می‌دهند. پرده پارچه‌ای در اندازه‌های مختلف تولید و عرضه می‌شوند. 
  • فایبرگلس: جنس انواع پرده که از جنس فایبرگلس ساخته می‌شوند، از مواد نفتی و پشم شیشه تشکیل می‌شود. این نوع پرده ها با آب و صابون قابل شستشو هستند؛ به‌همین دلیل مراقبت و نگهداری از این نوع پرده آسان‌تر است. از جمله ویژگی‌های پرده فایبرگلس می‌توان به سبک بودن و مستحکم بودن آن‌ها اشاره کرد. همچنین، بافت پارچه پرده در میزان صافی و همواری تفاوت دارند که این امر بر روی نمایش محتوای تصویری رنگی یا سیاه و سفید تاثیر دارد. معمولاً این نوع از پرده ها در مقایسه با سایر انواع پرده  کیفیت بالاتری دارند.
  • کریستال: پرده  کریستال از ذرات ریز کریستال تشکیل می‌شوند که کیفیت تصاویر دیتا پروژکتور را افزایش می‌دهند. از جمله ویژگی‌های برجسته‌ی این نوع پرده  زیبایی آن است. همچنین، پرده  کریستال نور را تا ۳۵ درصد افزایش می‌‌دهند. این نوع پرده برای محیط‌هایی مناسب هستند که امکان کنترل نور محیط وجود ندارد. از آن‌جایی که این نوع پرده از دانه‌های ریز کریستال ساخته می‌شود، امکان کشیدن قلم روی آن وجود ندارد. بنابراین پرده نمایش ویدئو پروژکتور کریستال برای امر آموزش مناسب نیستند. همچنین امکان شستشوی آن‌ها وجود ندارد.

 

جهت اطلاع از قیمت و خرید ویدئو پروژکتور کلیک کنید.

انواع پرده نمایش

پرده های نمایش یکی از لوازم الکترونیکی متنوع هستند که با توجه به نوع کاربرد و البته ویژگی‌های هر یک، در انواع پایه‌دار، دستی و برقی ساخته می‌شوند.

  • پارچه پروژکتور پایه‌دار: پرده پایه‌دار بر روی سه‌پایه قرار می‌گیرد. پرده نمایش پایه‌دار به‌طور کامل جمع می‌شود و در یک کیف یا کارتن مخصوص قرار می‌گیرد و قابل حمل است. این نوع پرده  معمولا تا ابعاد ۲۵۰×۲۵۰ سانتی‌متر تولید می‌شوند. نصب و راه‌اندازی سریع آن نیز به‌سرعت انجام می‌شود. از آن‌جایی که در زمان نصب، پایه به‌طور کامل بر روی زمین باز می‌شود، فضای بیشتری اشغال می‌کند. در محیط‌های باز که وزش باد وجود دارد، باید تکیه‌گاه مخصوصی برای پایه پرده  در نظر بگیرید تا از لغزش یا افتادن آن جلوگیری کنید. 
  • پرده نمایش ویدئو پروژکتور دستی سقفی و دیواری: این نوع پرده بر روی دیوار یا سقف نصب می‌شود. تنظیمات پرده سقفی و دیواری به‌صورت دستی صورت می‌گیرد. در قسمت وسط پرده  یک گیره‌ی مخصوصی تعبیه شده است که به‌کمک آن می‌توانید پرده را باز و بسته و در ارتفاع موردنظر تنظیم کنید. این نوع پرده  فضای کمی اشغال می‌کند و مقرون‌به‌صرفه است. اما از آن‌جایی که برای بالا و پایین کشیدن پرده از فنر در ساختار آن استفاده شده است، امکان خرابی آن وجود دارد. پرده های دستی معمولا تا ابعاد ۳۰۰×۳۰۰ سانتی‌متر تولید می‌شوند. 
  • پارچه پروژکتور برقی سقفی و دیواری: در پارچه مناسب پروژکتور برقی، از یک موتور برقی به همراه ریموت کنترل برای تنظیم ارتفاع پرده استفاده می‌شود. به‌همین دلیل برای نصب به یک مسیر کابل کشی برق و یک پریز برای اتصال پرده برقی به کابل برق نیاز دارد. پرده های برقی در دو نوع سقفی و دیواری وجود دارند و معمولا در ابعاد ۱۵۰×۱۵۰ سانتی‌متر تا ۴۰۰×۶۰۰  سانتی‌متر تولید می‌شوند. این نوع پرده فضای کمی اشغال می‌کند. همچنین، به دلیل وجود ریموت کنترل کاربری راحتی دارد. اما در مقایسه با دو مدل قبلی گران‌تر و هزینه‌برتر هستند. همچنین در صورت خرابی نیز تعمیرات پرهزینه خواهد بود.
  • پرده نمایش رومیزی قابل حمل: اگرچه پرده ‌های پایه‌دار قابل حمل هستند؛ اما این نوع پرده کوچک و رومیزی نیز برای کاربران جیبی ارائه شده است. پرده رومیزی قابل حمل در یک کیف دستگیره‌دار قرار می‌گیرند. در زمان استفاده از این پرده، پایه‌های کوچکی از دو طرف باز می‌شوند که با استفاده از آن‌ها، پرده روی میز قرار می‌گیرد.

نظرات کاربران (0 نظر)

امتیاز شما به این مطلب:
شما هم می توانید در مورد این مطلب نظر دهید نظر خود را بنویسید