چگونه بارکد خوان بی سیم مناسب انتخاب کنیم؟

چگونه بارکد خوان بی سیم مناسب انتخاب کنیم؟

انتخاب و خرید بارکدخوان مناسب، از دغدغه‌های هر کسب و کاری است. در این مقاله همگامان شما را در چگونگی خرید و انتخاب یک بارکدخوان بی‌سیم مناسب راهنمایی می‌کند.

فرض کنید به فروشگاهی بزرگ رفته‌اید که چندین صندوق دارد و هیچ‌کدام از این صندوق‌ها به بارکدخوان مجهز نیستند! به‌همین جهت متصدیان باید هر جنسی را جداگانه و با ابزارهای سنتی ثبت و برآورد قیمت کنند. اولین پیامد چنین نقصی در سیستم، کاهش سرعت‌عمل متصدیان صندوق است. صف‌ها طولانی می‌شوند و سرعت جلو رفتن آن‌ها تفاوتی با حرکت یک لاک‌پشت ندارد. به‌همین خاطر اگر صاحب فروشگاهی هستید، چه کوچک و چه بزرگ، بارکدخوان را یکی از ضرورت‌های فروشگاه‌تان بدانید. در این مقاله قصد داریم چگونگی انتخاب و خرید یک بارکدخوان بی‌سیم مناسب را با شما در میان بگذاریم.

چگونه یک بارکدخوان مناسب بخریم؟

مشخصاً در این مقاله قرار است از بارکدخوان بی‌سیم صحبت کنیم. انواع بی‌سیم این وسیله، کار را برای استفاده‌کنندگان بسیار راحت کرده‌اند و آن‌ها می‌توانند آزادانه به هر جهتی بچرخند و بارکد اجناس را ثبت کنند. شاید در نگاه اول چنین قابلیتی آن‌چنان هم ضروری نباشد، اما زمانی که سیم بارکدخوان در دست‌و‌پایتان گیر کند و برایتان مزاحمت ایجاد کند، به مهم بودن این ویژگی پی خواهید برد. تعیین مناسب یا نامناسب بودن یک بارکدخوان، کاملاً به نوع استفاده از آن وابسته است؛ یعنی هر کسب‌و‌کاری باید باتوجه به نیازش، بارکدخوانی متناسب با لازمه‌هایش انتخاب کند. عوامل بسیاری برای بررسی یک بارکدخوان مناسب وجود دارند.

مثلاً تعداد بارکدی که دستگاه قرار است به‌صورت روزانه اسکن کند. در ادامه برخی از ویژگی‌های متغیر هر بارکدخوان که می‌تواند در انتخاب ما تاثیرگذار باشد را به‌طور مختصر مرور خواهیم کرد. پورت خروجی بارکدخوان یکی از متغیرهایی است که درمورد هر بارکدخوان با دیگری تفاوت دارد. برخی از آن‌ها فقط پورت USB دارند و برخی دیگر با توجه به کاربردشان خروجی‌های مختلف دیگری هم دارند؛ اما ما در این مقاله قصد بررسی بارکدخوان‌های بی‌سیم را داریم، پس این متغیر زیاد به کارمان نمی‌آید. درضمن نوع بارکدی که قرار است اسکن شود هم بر انتخاب شما تاثیرگذار است. با توجه به این موضوع نوع موتور بارکدخوان اهمیت پیدا می‌کند. بارکدها اطلاعات محصول را در خود دارند و البته انواع مختلفی از آن‌ها وجود دارد. برای اسکن انواع مختلف بارکد، باید از دستگاه مختص هریک استفاده کرد.

بارکدخوان لیزری، بارکدخوان‌ خطی یا Imager و بارکدخوان‌ دوبعدی از انواع مختلف این وسیله هستند که کارکرد آن‌ها باتوجه به نوع بارکدی که قرار است اسکن شود تفاوت دارد.
همچنین بارکدخوان‌ها از نظر ظاهر هم به انواع مختلفی تقسیم می‌شوند:

بارکدخوان‌های قابل حمل، بارکدخوان‌های رومیزی، بارکدخوان‌های درون پیشخوان و بارکدخوان‌های دستی انواع مختلف در این دسته‌بندی هستند. یکی دیگر از مسائل قابل‌توجه در انتخاب بارکدخوان مناسب، شکل ظاهری آن است. گرچه شکل ظاهری قاعدتاً تاثیری بر عملکرد یک دستگاه ندارد، اما زیبا بودن یک بارکدخوان می‌تواند به‌عنوان مزیتی جداگانه مورد بررسی قرار بگیرد آخرین مورد که اتفاقاً مورد مهمی است، قیمت بارکدخوان مدنظرتان است. به‌هرحال بودجه‌ای که برای خرید کنار گذاشته‌اید هم باید لحاظ شود.

راهنمای خرید بهترین بارکدخوان‌ها

حالا که متغیرهای یک بارکدخوان را بهتر می‌شناسیم، وقت آن رسیده که با بررسی دقیق این موارد، بارکدخوان مناسب مصارف خود را انتخاب کنیم.

برای فروشگاه‌های کوچک تا متوسط که با بارکدهای تک بعدی طرف هستند، انواع لیزری و خطی مناسب‌تر هستند. بارکدهای لیزری توسط اشعه اطلاعات بارکد را به کامپیوتر می‌فرستند و بارکدهای خطی همین‌ کار را با کمک تصویربرداری از بارکد انجام می‌دهند. اگر بارکدها سالم باشند بارکدخوان لیزری کفایت می‌کند و اگر برخی از آن‌ها دارای نقص و مخدوش باشند، بهتر است از بارکدخوان خطی یا Imager استفاده شود.

اما اگر بارکدها محدود به اجناس فیزیکی نباشند و قرار باشد هرازگاهی از بارکدهای داخل صفحه موبایل یا کامپیوتر هم اسکن انجام شود، باید از بارکدخوان دوبعدی استفاده کنید. سرعت و دقت بالای این نوع از بارکدخوان‌ها باعث محبوبیت آن‌ها در انواع صنایع شده است.

برای کسب‌و‌کارهایی که سرشان بسیار شلوغ است، استفاده از بارکدخوان‌های رومیزی و حتی درون پیشخوانی توصیه می‌شود. این نوع از بارکدخوان‌ها سرعت بالایی دارند و در فروشگاه‌های زنجیره‌ای بزرگ مورداستفاده قرار می‌گیرند. طرز کار آن‌ها به‌گونه‌ای است که فقط کافی است جنس مدنظر را روی آن‌ها قرار دهیم تا به‌صورت خودکار بارکد را اسکن کنند.

بارکدخوان‌های دستی و قابل حمل بیشتر مناسب کسب‌و‌کارهایی هستند که نسبت‌به فروشگاه‌های زنجیره‌ای مراجعین کم‌تری دارند. استفاده از این نوع بارکدخوان‌ها ساده است، کافی است اشعه را به سمت بارکد بگیریم و سپس دکمه روی دستگاه را برای انجام اسکن فشار دهیم.

بارکدخوان دستی برای تحلیل اطلاعات بارکد باید به یک کامپیوتر متصل باشد، اما نوع قابل‌حمل یا پرتابل این کامپیوتر را درون خودش دارد!

بسته به محلی که قرار است از بارکدخوان استفاده شود، میزان استحکام آن اهمیت پیدا می‌کند. اگر قرار است بارکدخوان در محیطی آلوده و پر از گرد و غبار قرار داشته باشد و روزی چند بار بر روی زمین بیفتد، بهتر است از انواع مقاوم‌تر آن استفاده شود.

همچنین باید بودجه‌تان را برای تهیه بارکدخوان درنظر داشته باشید. مسلماً بارکدخوانی که تمام امکانات خوب را یک‌جا داشته باشد و از مقاومت بالایی هم برخوردار باشد، باب میل همه است؛ اما خوب قیمت بالاتری هم دارد که ممکن است باتوجه به نیاز شما، پرداخت این قیمت فقط دور ریختن پولتان باشد. شاید در عوض بتوانید با پرداخت هزینه‌ای کم‌تر، بارکدخوانی را انتخاب کنید که ضدضربه و ضدآب نیست، اما مناسب کار شما است؛ چرا که نه قرار است در محیطی مرطوب از آن استفاده کنید و نه قرار است به شکل مداوم در خطر ضربه دیدن باشد.

جمع‌بندی

فاکتورهایی وجود دارند که هر فرد یا کسب‌و‌کاری باید باتوجه به آن‌ها و متناسب با نیازهایش، بارکدخوان مناسب را انتخاب کند. برخی از مهم‌ترین این فاکتورها عبارتند از نوع بارکدی که قرار است توسط دستگاه اسکن شود، میزان استفاده‌ای که قرار است به شکل روزانه از دستگاه داشته باشیم، زمختی محیط استفاده برای تعیین میزان مقاومت دستگاه بارکدخوان و البته سرعت موردنیاز، بودجه و شکل ظاهری آن (دستی، قابل‌حمل، رومیزی، درون پیش‌خوانی)

نظرات کاربران (1 نظر)

امتیاز شما به این مطلب:
شما هم می توانید در مورد این مطلب نظر دهید نظر خود را بنویسید

محمد رحمتی ۲ دی ۱۳۹۹ پاسخ دهید


مقالتون خیلی کمک کرد در انتخاب بارکد خوان بهم 🙏🏻