ماشین حساب

ماشینهای اداری


اطلاعات مفید قبل از خرید ماشین حساب

انواع ماشین حساب

ناشی از نگاه نوین «تمرکز بر نیاز مشتری» در طراحی و تولید محصولات، امروزه شرکت‌های تولیدکننده، ماشین حساب‌های متنوعی را متناسب با نیازمندی‌ و کاربرد قشرهای مختلف، از دانش آموزان و دانشجویان تا تاجران و بازاریان و حسابدارها تولید می‌کنند. بر این اساس می‌توان ماشین حساب‌ها را به دسته‌های زیر تقسیم نمود
●    ماشین حساب‌های ساده (با امکان انجام محاسبات چهار عمل اصلی و حداقل‌هایی نظیر درصد)
●    ماشین حساب مهندسی (با امکان انجام محاسبات ریاضی پیشرفته و فرمول‌های ترکیبی)
●    ماشین حساب گرافیکی (با قابلیت نمایش انواع نمودار)
●    ماشین حساب مالی (سفارشی سازی شده برای حسابدارها و مدیران مالی)
●    ماشین حساب‌ با قابلیت چاپ

انواع ماشین حساب

راهنمای انتخاب بهترین ماشین حساب با توجه به کاربری

برای اینکه بتوانید از میان طیف گسترده ماشین‌ حساب‌های موجود در بازار یک انتخاب بهینه انجام دهید، ابتدا لازم است نیازمندی‌ها و انتظارات خود را شفاف نمایید. به یاد داشته باشید که شما اولین فرد با این نیازمندی‌ها نیستید و حتماً ماشین حسابی که بتواند تا حد رضایت بخشی انتظارات شما را برآورده نماید، قبلاً در بازار عرضه شده است. بنابراین بهتر است در ابتدا جزئیات نوع استفاده خود را مشخص نمایید. پاسخ به سوالات زیر می‌تواند شما را در این امر یاری نماید
●    من به کدام نوع از انواع ماشین حساب نیاز دارم؟ (ساده، مهندسی، گرافیکی، مالی و ...)
●    چه عملکردهای ریاضی یا جانبی (نظیر حافظه، رسم نمودار، یک خطی یا چند خطی بودن صفحه نمایش، دکمه Calc برای محاسبات با چند متغیر، امکان اتصال به کامپیوتر و برنامه نویسی و ...) در مورد کاربرد من حیاتی است؟ یا به عبارت دیگر چه قابلیت‌هایی اگر در ماشین حساب نباشد برای من پذیرفتنی نیست؟
●    چه مشخصاتی اگر در ماشین حساب باشد بهتر است؟ (ابعاد، رنگ، شکل ظاهری، وزن، استحکام بدنه)
 چنانچه به ماشین حساب به عنوان وسیله ای برای یک کارایی معمولی و محاسباتی بسیار ساده شامل ضرب یا تقسیم چند رقم نیازمند هستید ماشین حساب‌های ساده و حتی جیبی می تواند بهترین گزینه برای این نوع کاربری باشد.

در صورتیکه خود را برای انجام محاسبات پیچیده در سطح مهندسی آماده می‌کنید، و طبیعتاً به دنبال محاسبات پیشرفته و الگوریتم‌های ریاضی و حل فرمول‌هایی از این قبیل هستید قطعا انواع ماشین حسابهای مهندسی جوابگوی اینکار خواهد بود. اما در این مورد باید جزئیات نیازمندی خود نظیر قابلیت انتگرال‌گیری، حافظه و ... را قبل از خرید بررسی نمایید. اگر ترسیم انواع نمودار یکی از این نیازمندی‌ها است، قطعا ماشین حسابهای گرافیکی می تواند بهترین گزینه انتخابی باشد.
چنانچه از دسته افرادی هستید که می‌خواهید از ماشین حساب برای امور مالی، حسابداری و یا موارد مشابه استفاده نمایید توصیه ما فقط دسته ماشین حساب مالی می باشد. در این نوع ماشین حساب‌ها ابعاد صفحه نمایش و کلیدها متناسب با کاربرد در این موارد، طراحی شده است.

 

خرید بهترین ماشین حساب

بهترین مارک‌های ماشین حساب موجود در بازار

وقتی دانستید که دقیقاً به چه چیزی نیاز دارید، تقریباً بیش از 50 درصد مسیر را تا رفع نیاز خود رفته اید! اکنون وقت آن رسیده است که بهترین تولید کنندگان این حوزه را شناسایی نمایید. یک برند معتبر پشتوانه مهمی در واقعیت داشتن ادعاهای تولیدکننده و در نهایت برآورده شدن واقعی و دلچسب نیازهای شما باشد. شارپ (Sharp)، کاسیو (Casio) و سیتیزن (Citizen) به ترتیب به عنوان معتبرترین برندهای ماشین حساب در بازار مطرح هستند. اما اگر به هر دلیلی این برندها را انتخاب ننمودید، نگران نباشید، چرا که غیر از این سه برند مطرح، ماشین حساب‌هایی با مارکهای کنکو ،تگزاس اینسترومنت ،دلی ،پارس حساب ، کانن ، اچ پی وکاتیگا  نیز در بازار موجود است و هر یک سهم بازار خود را دارا می باشند.

 

قیمت ماشین حساب

طبیعتاً متناسب با کارایی مورد انتظار خود و اعتبار و مطرح بودن برند انتخابی‌تان، قیمت ماشین‌ حساب‌ها متنوع است.اصولا ماشین حساب های با کارایی ساده و یا جیبی از هر برند جزء ارزانترین ها و ماشین حساب هایی که امکان چاپ بر روی کاغذهای رول را دارند و یا ماشین حساب های مهندسی از رده ماشین حساب های گران قیمت محسوب می‌شوند.

تاریخچه ماشین حساب

پیشرفت بشر در تسهیل انجام محاسبات ریاضی را به طور کلی می‌توان به دو دوره ماشین‌حساب‌های مکانیکی و الکترونیکی دسته‌بندی نمود. تاریخچه بکارگیری ماشین حساب توسط بشر را شاید بتوان به زمانی که سومری‌ها و مصری‌ها از ابزارهایی نظیر «چرتکه» برای تسهیل انجام محاسبات استفاده کرده‌اند، ارجاع داد.
 
1. نمونه‌ای از یک چرتکه

بعد از آن در ابتدای قرن 17ام بود که پیشرفت محاسبات بر مبنای «لگاریتم» توسط افرادی نظیر جان ناپیر (John Napier)،  موجب شد که ابزارهایی نظیر «خطکش محاسبات» در اروپا ظهور یابد. آموختن شیوه کار با خطکش محاسبات حتی تا اوایل دهه 1980 به عنوان یکی از موارد پایه‌ای ریاضیات به دانش آموزان مدارس تدریس می‌شد.
 
2. نمونه‌ای از یک خطکش محاسبات

به طور همزمان و از سال 1915 با اختراع ماشین‌ حساب‌هایی که با دکمه و چرخ دنده کار می‌کردند، در قابلیت‌های ماشین حساب‌های موجود، تحول قابل توجهی رخ داد.
  
3. نمونه‌هایی از ماشین‌حساب‌های مکانیکی

داستان ظهور ماشین حساب‌های الکترونیکی از دهه 1930 همزمان با جنگ جهانی دوم آغاز شد. بعد از این دوره بود که ظهور ولو و تیوب‌ (Valve and Tube) و سپس ترانزیستورها توانست ابعاد ماشین‌ حساب‌های غول پیکر قبلی را به طور قابل ملاحظه‌ای کاهش دهد و امکان تجاری سازی ماشین حساب ها را فراهم سازد. این تلاش‌ها منجر به ارایه ماشین حساب رومیزی با نام ANITA در سال 1961 بر مبنای ولو و تیوب و سپس ماشین حساب FRIDEN در سال 1964شد.
 
4. ماشین حساب الکترونیکی تجاری ANITA

 
5. ماشین حساب FRIDEN
https//www.thecalculatorsite.com/articles/units/history-of-the-calculator.php