منبع تغذیه کامپیوتر

قطعات کامپیوتر


خرید منبع تغذیه کامپیوتر

اگر یک متخصص کامپیوتر هستید یا اگر حتی یک آشنایی اولیه با کامپیوتر دارید. نخست باید بر نقش و میزان اهمیت خرید منبع تغذیه کامپیوتر آگاهی داشته باشید. یکی از مهم‌ترین اجزای کامپیوتر است که در این مقاله سعی کرده‌ایم توضیحات جامعی درباره آن به نگارش درآوریم.

خرید منبع تغذیه کامپیوتر

نکات خرید منبع تغذیه کامپیوتر ارزان

پیش از بررسی مسائل فنی مرتبط با خرید منبع تغذیه از اصل بودن محصول مورد نظر خود اطمینان حاصل کنید. متاسفانه نمونه‌های تقلبی ASUS،SONY و مارک‌های دیگر در بازار ایران زیاد شده‌اند و معمولا عمرشان به یک ماه هم نمی‌رسد. بررسی وزن دستگاه نیز نکته مهمی است که حتما بدان توجه داشته باشید. عموما پاورهای سبک مدل خوبی نیستند و عمر کوتاهی دارند. نخستین نکته فنی‌ای که در خرید این منبع باید به آن توجه کنید میزان توان خروجی مصرفی برحسب وات است. معمولا شرکت‌ها قدرت حداکثر یا به اصطلاح پیک مصرف را اعلام می‌کنند دقت داشته باشید که در حالت کلی پیک مصرف رخ نمی‌دهد و توان خروجی کمتر از میزان نوشته شده است. پس به این نکته توجه کنید حتما هنگام خرید قطعات کامپیوتری ارزان باید منبع تغذیه کامپیوتر هم خریداری شود. بنابراین اگر توان مصرفی کامپیوترتان ۳۰۰ وات است شما باید توان اسمی ۶۰۰ وات خریداری نمایید. نکته دیگری که باید به آن توجه ویژه‌ای داشته باشید نوع اتصال‌دهنده یا کانکتور یا سوکت دستگاه شما است. برخی سوکت‌ها جدید هستند و در خرید منبع تغذیه‌های قدیمی وجود ندارند، یا اینکه پاور کامپیوتر مدنظر شما از یک نوع سوکت خاص، به تعداد کمتری از تعداد مورد نیازتان ارائه می‌دهد. نکته دیگری که حتما مدنظر قرار دهید میزان راندمان یا بهره‌وری دستگاه منبع است. 

تولیدکننده‌های معتبر معمولا در کاتالوگ محصولات خود این مورد را اعلام می‌کنند. رایج‌ترین میزان ۵۰ درصد است. به این معنا که شما نصف میزان جریان متناوب دریافتی را به جریان مستقیم تبدیل کرده و به سایر اجزا کامپیوتر منتقل می‌کند و نیمی دیگر را به صورت انرژی‌های زائد (گرما، اصطکاک و ...) هدر می‌دهد. مدل های معتبر که بازدهی قابل قبولی دارد تحت عنوان استانداردی به نام PLUS80 معرفی می‌شوند. رده‌بندی این استاندارد را نسخه‌های سفید (یا بدون امتیاز)، Bronze، Silver، Gold، Platinum و Titanium تشکیل می‌دهند. در زمان خرید به این نکته که آیا محصول مورد نظر گواهی‌نامه 80PLUS دارد یا خیر توجه بفرمایید. پس از بررسی همه این موارد ذکر شده، تعداد ریل‌ها را بررسی کنید. در توضیحات خرید منبع تغذیه کامپیوتر ارزان نخستین چیزی که نوشته می‌شود تعداد ریل‌ها است که ولتاژ آن‌ها معمولا +12V است. غالبا تعداد ریل‌ها یک یا دو عدد است. این مساله را نیز بررسی کنید که مدل مورد نظر شما در کدام دسته از کاملا ماژولار، نیمه ماژولار و غیر ماژولار قرار می‌گیرد. به لحاظ فنی کاملا ماژولار بهتر از بقیه حالت‌ها است چراکه در این حالت استفاده بهینه‌تری از کابل‌های خروجی انجام می‌گیرد و در حالت غیرماژولار معمولا کابل‌های بدون استفاده نیز وجود دارند. در مدل های کاملا ماژولار قیمت منبع تغذیه کامپیوتر نسبت به سایر انواع دیگر بیشتر است.

نکته مهم: این نکته را هم در نظر بگیرید که این منبع تغذیه حتما به فن یا خنک‌کننده مجهز باشد. چراکه نبود فن از عمر دستگاه شما می‌کاهد.

قیمت منبع تغذیه کامپیوتر

قیمت منبع تغذیه کامپیوتر در بازار

پاور کامپیوتر جز قسمت‌های نسبتاً گران یک سیستم کامپیوتری محسوب می‌شود. گران‌ترین قیمت منبع تغذیه متعلق به برند سیلوراستون Silverstone است که برند نام آشنایی در حوزه تولید محسوب می‌شود. مدل های ۱۵۰۰ واتی این برند قیمتی بین ۴ تا ۵ میلیون تومان دارند. انتک ANTEC مارک معروف دیگری است که قیمت منبع تغذیه کامپیوتر در این مارک از ۱ میلیون ۲۰۰ هزار تومان شروع شده و تا ۱ میلیون و ۷۰۰ هزار تومان هم ادامه دارد. قیمت محصولات برند گیم دیاس gamdias نیز متنوع است و به طور معمول بین ۱ میلیون تا ۱ میلیون ۸۰۰ هزار تومان نوسان می‌کند. اگر خرید منبع تغذیه کامپیوتر با توان خروجی کمتری مدنظر دارید؛

مدل هایی با توان خروجی کم مثل ۶۰ وات نیز در بازار موجود است که ارزان‌تر هستند و قیمت آن‌ها بین ۱۰۰ تا ۲۰۰ هزار متغیر است. این منبع یک قطعه مستقل در کیس کامپیوتر است که وظیفه آن تامین و تنظیم جریان الکتریکی قطعات مورد نیاز سیستم (از جمله CPU، RAM، حافظه‌های جانبی و ...) است. برق شهری از نوع AC یا جریان متناوب است. برای کارکرد اجزای سیستم باید جریان به صورت DC یا جریان مستقیم باشد. بنابراین آن جریان متناوب را به جریان مستقیم تبدیل می‌کند. این قطعه مهم‌ترین بخش کامپیوتر است که به علت عملکرد زیاد و سرو کار داشتن با برق پرنوسان شهری طول عمر کمتری نسبت به سایر قطعات کامپیوتری دارد. غالباً برای جلوگیری از داغ شدن زیاد در اطراف آن فن یا خنک‌کننده تعبیه می‌شود. 

بهترین منبع تغذیه کامپیوتر در بازار

تولیدکننده‌ها توان خروجی محصولشان را با واحد وات معرفی می‌کنند. ابتدا شما باید بررسی کنید که به بهترین مارک پاور در کامپیوتر با توان خروجی چند وات نیاز دارید. تعداد زیادی تقسیم‌بندی در مورد انتخاب و قیمت منبع تغذیه کامپیوتر مناسب برای کامپیوتر مطرح می‌شود. همانطور که پیش‌تر نیز ذکر گردید استانداردی به نام 80PLUS معرفی شده که براساس میزان بازدهی رده‌بندی‌هایی را ارائه کرده است. تقسیم‌بندی کاملا ماژولار، نیمه ماژولار و غیر ماژولار نیز در بالا توضیح داده شد؛ نیز وجود دارد. دو نوع عمده منبع خطی و سوئیچینگ از گذشته مطرح بوده است. طراحی ساده‌تری دارد و البته کم هزینه‌تر است و در سوئیچینگ، کلیدزنی با فرکانس بالا صورت می‌گیرد. استانداردهای مختلفی هم در این مورد مطرح می‌شود که نوع کانکتورها و سایزش را بیان می‌کنند و به این شرح هستند: استاندارد AT، استاندارد ATX، استاندارد ATX12V 1.x، استاندارد ATX12V 2.x، استاندارد EPS12V، LFX12V، CFX12V، TFX12V و SFX12V.

در توضیحات مربوط به یک منبع اطلاعاتی نظیر توان خروجی برحسب وات، محدوده ولتاژ ورودی برحسب ولت، محدوده فرکانس ورودی برحسب هرتز، میزان جریان 12+ ولت اول برحسب آمپر و ابعاد دستگاه برحسب اینچ یا سانتی متر نوشته می‌شود. همان گونه که توضیح داده شد هنگام خرید منبع تغذیه کامپیوتر به مقادیر این کمیت‌ها توجه فرمایید. شما می توانید بهترین محصول را از سایت همگامان پویا تهیه کنید. با در نظر گرفتن این نکات مهمی که پیشتر گفتیم، چند نمونه از بهترین مارک‌ها را باتوجه به توان خروجی‌شان پیشنهاد کرده‌ایم.

  • بهترین منبع تغذیه با توان خروجی ۱۶۰۰ وات: Corsair AX1600i
  • بهترین پاور کامپیوتر با توان خروجی ۱۵۰۰ وات: Strider Titanium SST-ST1500-TI
  • بهترین منبع تغذیه با توان خروجی ۱۳۰۰ وات: Strider TitaniumSST-ST1300-TI
  • بهترین منبع تغذیه با توان خروجی ۱۲۰۰ وات: Corsair HX1200
  • بهترین پاور کامپیوتر با توان خروجی ۱۰۰۰ وات: EVGA Supernova 1000 T2 و FSP Aurum PT 1000W
  • بهترین منبع تغذیه با توان خروجی ۸۵۰ وات: EVGA SUPERNOVA 850 G3 و Seasonic Prime 850W

بهترین منبع تغذیه کامپیوتر.

انواع منبع تغذیه چگونه کار می کنند؟

میکروکامپیوترهای نسل اول و واحدهای تامین توان کامپیوتر خانگی از یک ترانسفورماتور کوتاه پایین و یک منبع تغذیه خطی استفاده می‌کردند. همانطور که قبلاً مورد استفاده قرار می‌گرفت؛ به عنوان مثال، Commodore PET که در سال ۱۹۷۷ معرفی شد. این منبع سبک‌تر و کوچک‌تر از مدل خطی معادل خود بود و فن خنک کننده نداشت. آن ها از ترانسفورماتور فرکانس بالا و ترانزیستورهای دارای قدرت فریت استفاده می‌کند که هزاران بار در ثانیه سوییچ می‌کند. با تنظیم زمان تعویض ترانزیستور، ولتاژ خروجی را می‌توان بدون از بین بردن انرژی به عنوان گرما در یک تنظیم‌کننده خطی، از نزدیک کنترل کرد. اکنون همه کامپیوترهای مدرن از یک پاور کامپیوتر با حالت خاموش استفاده می‌کنند که سبک‌تر، کم‌هزینه‌تر و کارآمدتر از منابع انرژی خطی معادل هستند.

مهم‌ترین اجزای تشکیل‌دهنده کامپیوتر شامل مبدل، یک‌سوکننده جریان و صافی یا پالایشگر است. مبدل وظیفه تغییر ولتاژ را بر عهده دارد. یک‌سوکننده جریان متناوب AC را به جریان مستقیم DC تبدیل می‌کند. صافی یا پالایشگر نیز امواج را دریافت می‌کنند. اجزای دیگری مانند فن یا خنک‌کننده نیز وجود دارند که در اطراف انواع این قطعه قرار گرفته اند. این ویژگی ها در قیمت منبع تغذیه کامپیوتر هم تاثیر گذارند. چراکه از گرم شدن بیش از حد دستگاه جلوگیری می‌کنند. کانکتورها نیز به جهت اتصال قطعات داخلی کامپیوتر به این دستگاه استفاده می‌شوند.

بیشتر بخوانید: راهنمای خرید پاور کامپیوتر گرین

رعایت نکات امنیتی منبع تغذیه کامپیوتر

در جامعه مدرن امروزی ما هرروز شاهد عرضه منابعی با تکنولوژی‌های پیشرفته‌تر هستیم و این پیشرفته‌تر شدن نیاز به توجه بیشتری در جهت تقویت امنیت سیستم دارد چراکه اگر کمترین اشتباهی در تنظیم ولتاژ صورت گیرد و یا اگر در زمان نادرست سیستم قطع نشود؛ ممکن است منتج به آسیبی اساسی به هریک از قطعات سخت افزاری سیستم ما گردد. از این رو است که شرکت‌های تولیدکننده در جهت افزایش امنیت راه اندازی منبع تغذیه‌های تولیدی خود با افزودن تکنولوژی‌های پیشرفته‌تر هستند. تفکیک‌سازی کابل‌های برق نکته مهمی است. در مدل های جدیدی که تولید می‌شوند توان مصرفی خروجی‌ها زیاد است و روی کابل‌های خروجی یک لایه جداکننده کشیده شده است که باعث بالا رفتن سطح امنیت آن می‌شود. در زمان اتصال کانکتورها دقت داشته باشید که هر کانکتور را به سوکت مناسب خود وصل کنید. کانکتورهای مورد نیاز در کارت‌های گرافیکی کمی متنوع است و نصب اشتباه هریک از آن‌ها مشکلات عدیده‌ای را ایجاد خواهد کرد. در نهایت هم به گزینه PFC (مخفف Power Factor Correction) به معنای تصحیح ضریب توان روی دستگاه دقت داشته باشید. این گزینه بسیار مهم است و وجود این فاکتور نشان از کم شدن میزان مصرف برق کامپیوتر به مقدار زیادی را دارد. 

نکته مهم در خرید منبع تغذیه کامپیوتر: از دلایل عمده خرابی پاور کامپیوتر به خرابی خازن‌های سرامیکی چندلایه و استفاده از پیچ‌های بلند برای کارکردهای مختلف برمی‌گردد و خرید دستگاه باکیفیت و مناسب از بسیاری از مشکلات احتمالی کم می‌کند