پرده و پایه پروژکتور

ماشینهای اداری

خرید پرده نمایش و پایه پروژکتور

هر دو از جمله تجهیزات جانبی لازم و ضروری برای ویدئو پروژکتور هستند. شما می‌توانید تصاویر را در ابعاد بزرگ و با کیفیت بالا بر روی پرده نشان دهید. پایه دستگاه پروژکتور همان نگهدارنده‌ دستگاه پروژکتور است. در این مقاله شما را با قیمت پرده نمایش و خرید پایه پروژکتور که با توجه به کاربرد آن‌ها و نیاز کاربران در انواع و اندازه‌های مختلف تولید و عرضه می‌شوند آشنا خواهیم کرد. با ما تا انتهای مقاله همراه باشید.

خرید پرده نمایش پروژکتور

نکات خرید پرده نمایش و پایه پروژکتور

برای خرید پرده نمایش اولین نکته‌ای که باید مدنظر قرار بدهید، نسبت تصویر و اندازه مورد نیاز است. این وسیله در اندازه‌های مختلفی در بازار وجود دارند. در خرید ماشینهای اداری برای انتخاب اندازه آن استانداردهای مشخصی وجود دارند که به کاربر کمک می‌کنند تا پرده مناسبی تهیه کند. هر چه انتخاب شما به این استانداردها نزدیک‌تر باشد، شاهد تصاویر باکیفیت‌تری خواهید بود. بهترین اندازه پرده ، اندازه‌ی نسبت تصویر اصلی پروژکتور است. برای محاسبه اندازه خرید پرده نمایش مورد نیاز باید فاصله نسبی نزدیک‌ترین نقطه به پرده را در نظر بگیرید. برای محاسبه این فاصله طبق استاندارد انجمن مرکزی برق و الکترونیک (CEA)، باید ارتفاع تصویر را در عدد سه ضرب کنید.  همچنین برای خرید پایه پروژکتور، باید نوع دستگاه را در نظر بگیرید. همان‌طور که در بالا انواع پایه ها را معرفی کردیم، برای نصب آن به سقف از پایه سقفی ویدئو پروژکتور و برای نصب آن به دیوار از پایه نصب دیواری استفاده می‌شود. برای نمونه های قابل حمل نیز از میز چرخ‌دار یا سه‌پایه‌دار استفاده می‌شود.

 • نسبت تصویر صفحه عریض 16:10- معمولاً در نمونه های شرکتی، اداری و آموزشی بیشتر با نسبت تصویر اصلی ۱۶:۱۰ مورد استفاده قرار می‌گیرند. در حال حاضر نسبت تصویر صفحه عریض 16:10 با محتوای با کیفیت بالا در حال محبوبیت هرچه بیشتر است و اکنون به‌راحتی در دسترس است. 
 •  نسبت تصویر صفحه عریض ۱۶:۹ – نمونه های سینمای خانگی (مناسب برای خانه و مغازه) و اداری و شرکتی دارای کیفیت p۱۰۸۰ که اخیرا وارد بازار شده‌اند، دارای نسبت تصویر نسبت تصویر صفحه عریض ۱۶:۹ هستند.
 •  نسبت تصویر ویدئویی ۴:۳ – برای نمایش محتوای تصویری از لپتاپ یا رایانه، معمولاً از نسبت تصویر ویدئویی ۴:۳ استفاده می‌شود. معمولاً  نسبت تصویر ویدئویی ۴:۳ در محیط‌های آموزشی و اداری و مساجد مورد استفاده قرار می‌گیرد.

قیمت پرده نمایش و خرید پایه پروژکتور

همان‌طور که گفتیم این وسیله ها نیز انواع مختلفی دارند و از جنس و کیفیت ساخت آنها گرفته تا نام برند و امکانات ویژه‌ای که دارند در قیمت آنها موثر است. بی‌تردید برای کاربری‌های مختلف باید هزینه‌های متفاوتی هم پرداخت کرد. قطعا نمی‌توان از یک پایه ویدئو پروژکتور متفرقه یا یک پرده بی‌کیفیت، انتظار خروجی مطلوب یا استحکام خوبی داشت. اگر در انتخاب دچار مشکل شدید به‌راحتی می‌توانید با مراجعه به سایت لوازم دیجیتال همگامان پویا به عنوان یکی از بهترین و بزرگترین عرضه‌کنندگان پروژکتور، لوازم جانبی آن را نیز خریداری کنید. در حال حاضر پایه های مختلفی در بازار وجود دارد. قیمت پایه پروژکتور از ۵۰ هزار تومان تا ۳ میلیون تومان به فروش می‌رسد. قیمت پرده نمایش‌ پروژکتور نیز از  ۵۰۰ هزار تومان تا ۱۱ میلیون در بازار موجود هستند. این مبالغ با توجه به نوع محصول و برند سازنده آن متفاوت است. شما هم باید ابتدا میزان بودجه و هم نیاز خود را بررسی کنید و ببینید کدام یک از محصولات موجود برایتان مناسب است. بد نیست بدانید که در کنار قیمت پایه پروژکتور معمولی، قیمت سه پایه پروژکتور نیز متفاوت است.

قیمت پرده نمایش و پایه پروژکتور

بهترین مارک پرده نمایش و پایه پروژکتور در بازار

برندهای گرندویو، رفلکتا و اسکوپ از شناخته‌شده‌ترین پرده نمایش‌های بازار هستند. پرده های سایر برندها مانند سلکسون، گرندویو و ویوتک و برندهای متفرقه دیگر نیز در بازار موجود هستند. کمپانی‌های سلکسون، اسکوپ، سومیتاو پروئل از تولیدکنندگان شناخته‌شده در زمینه پایه‌ ویدئو پروژکتور هستند. شرکت‌های متفرقه دیگری نیز وجود دارند که تولید‌کننده‌ این پایه‌ها هستند. اما در این میان، کمپانی اسکوپ در مقایسه با سایر رقبا موفق‌تر و پیش‌قدم‌تر بوده است.

پرده نمایش چه کاربردی دارد

پرده ها از جمله لوازم جانبی است که برای نمایش محتوای تصویری مورداستفاده قرار می‌گیرد. وجود انواع درگاه‌های ورودی روی دستگاه شما را قادر می‌سازد که انواع دستگاه‌ها مانند کامپیوتر، لپ‌تاپ، دوربین فیلم‌برداری و دستگاه‌هایی از این قبیل را به آن وصل کنید؛ سپس سیگنال ورودی دستگاه شما را پردازش کرده و در ابعاد بزرگ به نمایش می‌گذارد. در حال حاضر استفاده این دستگاه ها بسیار فراگیرتر از قبل شده و تقریبا در تمامی سالن‌های کنفرانس، سالن‌های دفاعیه، دانشگاه‌ها و البته مدارس هوشمند‌، از دستگاه ویدئو پروژکتور استفاده می‌شود که پایه پروژکتور از واجبات آن است. برخی از کاربران ممکن است به دلایل مختلفی مانند کاهش هزینه، تصمیم بگیرند که برای پخش محتوای تصویری این دستگاه، از دیوار، تخته وایت‌برد، یا یک پارچه سفید رنگ استفاده کنند. اگرچه این امر اختلالی در نمایش محتوای تصویری ایجاد نمی‌کند، اما تاثیر بسزایی در افت کیفیت تصاویر نمایشی دارد. علاوه‌بر موضوع کیفیت تصاویر، استفاده از پرده نمایش متناسب با محیط کاربری، یکی از عوامل زیبایی ظاهر محیط کار است که عموماً مورد توجه قرار می‌گیرد. پایه ویدئو پروژکتور نیز یکی دیگر از ملزومات است. از این ابزار برای نگهداری دستگاه استفاده می‌شود که حتما همه جا نمونه‌ای از آن را دیده‌اید.

پایه ویدئو پروژکتور متحرک

جنس پارچه مناسب پرده نمایش پروژکتور

جنس پارچه پرده نمایش، یکی از عوامل مهمی است که در کیفیت تصاویر نمایشی تاثیر زیادی دارد. پرده های مختلف نور را به‌صورت مختلفی بازتاب می‌دهند. به‌همین دلیل جنس پرده بسیار حائز اهمیت است. پرده های پروژکتور از مواد به‌خصوصی ساخته می‌شوند که نور تابیده شده از دستگاه را به بهترین شکل ممکن بازتاب بدهند. در واقع عواملی مانند انعکاس نور، استحکام و چروک شدگی، از مواردی هستند که به جنس پارچه مربوط می‌شوند.در خرید پارچه ویدئو پروژکتور با درنظرگرفتن نوع پارچه نمایش و کاربرد آن، دقت کنید از مواد مختلفی برای ساخت آن استفاده می‌کنند. به‌عنوان مثال، برای تولید پرده های مناسب فضاهای باز و بدون سقف از موادی بادوام‌تر استفاده می‌شود که در برابر آب و رطوبت نیز مقاوم‌تر باشند. در برخی دیگر از موادی استفاده می‌شود که به پرده کمک می‌کند تا با محیط تطبیق‌پذیر باشد. به‌عبارتی این نوع پرده ‌ها از دو طرف قابل استفاده هستند و پروژکتور در هر دو سمت می‌تواند تصویر را بر روی آن پخش کند. برخی دیگر به‌گونه‌ای طراحی می‌شوند که به‌دلیل نور محیط که ممکن است از پشت پرده تابیده شود، پشت پرده سیاه است. رنگ برخی از پارچه‌های پروژکتور سفید یا سفید مات است و برخی دیگر به رنگ خاکستری روشن هستند. پرده های سفید و سفید مات برای محیط‌های بسته و مسقف که امکان کنترل نور وجود دارد، مورد استفاده قرار می‌گیرند. اما از پرده های خاکستری اغلب در محیط‌های فضای باز و بدون سقف که امکان کنترل نور وجود ندارد، استفاده می‌‌شود. یکی دیگر از شاخص‌های مهم درمورد جنس پارچه مناسب پروژکتور، شاخص فشرده یا غیرفشرده بودن مواد مورد استفاده در ساخت پارچه است. پرده های ساخته‌شده مواد غیرفشرده، آسان‌تر قابل آویختن بوده و البته بیشتر در معرض چروک‌شدگی قرار دارند. در مقابل انواعی که از مواد فشرده‌تر ساخته می‌شوند، سخت‌تر و صاف‌تر هستند و دارای سطح یکنواخت‌تری هستند.

 •  مات سفید: در شرایطی که نور محیط قابل کنترل است، پرده نمایش ویدئو پروژکتور مات سفید یک انتخاب خوب و پرکاربرد به‌شمار می‌رود. سطح پرده مات سفید نور را به‌طور برابر توزیع کرده و میدان دید گسترده‌ای ایجاد می‌کند. این نوع پرده محتوای تصویری را بدون هیچ‌گونه تغییری در رنگ نمایش می‌دهد. 
 • پارچه‌ای: الیاف پارچه‌ای در پرده پارچه‌ای به‌گونه‌ای هستند که اطلاعات نور دریافتی را به‌خوبی نمایش می‌دهند. پرده پارچه‌ای در اندازه‌های مختلف تولید و عرضه می‌شوند. 
 •  فایبرگلس: جنس انواع پرده که از جنس فایبرگلس ساخته می‌شوند، از مواد نفتی و پشم شیشه تشکیل می‌شود. این نوع پرده ها با آب و صابون قابل شستشو هستند؛ به‌همین دلیل مراقبت و نگهداری از این نوع پرده آسان‌تر است. از جمله ویژگی‌های پرده فایبرگلس می‌توان به سبک بودن و مستحکم بودن آن‌ها اشاره کرد. همچنین، بافت پارچه پرده در میزان صافی و همواری تفاوت دارند که این امر بر روی نمایش محتوای تصویری رنگی یا سیاه و سفید تاثیر دارد. معمولاً این نوع از پرده ها در مقایسه با سایر انواع پرده در کیفیت بالاتری دارند.
 •  کریستال: پرده  کریستال از ذرات ریز کریستال تشکیل می‌شوند که کیفیت تصاویر دیتا پروژکتور را افزایش می‌دهند. از جمله ویژگی‌های برجسته‌ی این نوع پرده  زیبایی آن است. همچنین، پرده  کریستال نور را تا ۳۵ درصد افزایش می‌‌دهند. این نوع پرده برای محیط‌هایی مناسب هستند که امکان کنترل نور محیط وجود ندارد. از آن‌جایی که این نوع پرده از دانه‌های ریز کریستال ساخته می‌شود، امکان کشیدن قلم روی آن وجود ندارد. بنابراین پرده نمایش ویدئو پروژکتور کریستال برای امر آموزش مناسب نیستند. همچنین امکان شستشوی آن‌ها وجود ندارد.

انواع پایه پروژکتور و پرده نمایش

انواع پرده نمایش

پرده های نمایش با توجه به نوع کاربرد و البته ویژگی‌های هر یک، در انواع پایه‌دار، دستی و برقی ساخته می‌شوند.

 • پارچه پروژکتور پایه‌دار: پرده پایه‌دار بر روی سه‌پایه قرار می‌گیرد. پرده نمایش پایه‌دار به‌طور کامل جمع می‌شود و در یک کیف یا کارتن مخصوص قرار می‌گیرد و قابل حمل است. این نوع پرده  معمولا تا ابعاد ۲۵۰×۲۵۰ سانتی‌متر تولید می‌شوند. نصب و راه‌اندازی سریع آن نیز به‌سرعت انجام می‌شود. از آن‌جایی که در زمان نصب، پایه به‌طور کامل بر روی زمین باز می‌شود، فضای بیشتری اشغال می‌کند. در محیط‌های باز که وزش باد وجود دارد، باید تکیه‌گاه مخصوصی برای پایه پرده  در نظر بگیرید تا از لغزش یا افتادن آن جلوگیری کنید. 
 •  پارچه پروژکتور دستی سقفی و دیواری: این نوع پرده بر روی دیوار یا سقف نصب می‌شود. تنظیمات پرده سقفی و دیواری به‌صورت دستی صورت می‌گیرد. در قسمت وسط پرده  یک گیره‌ی مخصوصی تعبیه شده است که به‌کمک آن می‌توانید پرده را باز و بسته و در ارتفاع موردنظر تنظیم کنید. این نوع پرده  فضای کمی اشغال می‌کند و مقرون‌به‌صرفه است. اما از آن‌جایی که برای بالا و پایین کشیدن پرده از فنر در ساختار آن استفاده شده است، امکان خرابی آن وجود دارد. پرده های دستی معمولا تا ابعاد ۳۰۰×۳۰۰ سانتی‌متر تولید می‌شوند. 
 • پارچه پروژکتور برقی سقفی و دیواری: در پارچه مناسب پروژکتور برقی، از یک موتور برقی به همراه ریموت کنترل برای تنظیم ارتفاع پرده استفاده می‌شود. به‌همین دلیل برای نصب به یک مسیر کابل کشی برق و یک پریز برای اتصال پرده برقی به کابل برق نیاز دارد. پرده های برقی در دو نوع سقفی و دیواری وجود دارند و معمولا در ابعاد ۱۵۰×۱۵۰ سانتی‌متر تا ۴۰۰×۶۰۰  سانتی‌متر تولید می‌شوند. این نوع پرده فضای کمی اشغال می‌کند. همچنین، به دلیل وجود ریموت کنترل کاربری راحتی دارد. اما در مقایسه با دو مدل قبلی گران‌تر و هزینه‌برتر هستند. همچنین در صورت خرابی نیز تعمیرات پرهزینه خواهد بود.
 • پرده نمایش رومیزی قابل حمل: اگرچه پرده ‌های پایه‌دار قابل حمل هستند؛ اما این نوع پرده کوچک و رومیزی نیز برای کاربران جیبی ارائه شده است. پرده رومیزی قابل حمل در یک کیف دستگیره‌دار قرار می‌گیرند. در زمان استفاده از این پرده، پایه‌های کوچکی از دو طرف باز می‌شوند که با استفاده از آن‌ها، پرده روی میز قرار می‌گیرد.

انواع پایه پروژکتور

پایه ویدئو پروژکتور مدل های مختلفی دارد. شما می توانید بسته به نیازتان و نوع کاربردی که از دستگاه خود انتظار دارید هر ی از این موارد را انتخاب کنید. قیمت پایه پروژکتور در هر یک از مدل ها متفاوت است. در اینجا شما را با چهار نوع آشنا می کنیم.

 • پایه نصب سقفی: پایه نصب سقفی برای انواع دستگاه‌ها کاربرد دارد. این نوع پایه که در مقایسه با سایر انواع پایه ویدئو پروژکتور بیشتر کاربرد دارد، بسیار زیبا و مقاوم بوده و در دو رنگ سفید و مشکی در بازار موجود است. همچنین نصب پایه سقفی بسیار آسان است.
 • پایه برقی: پایه برقی برای سالن‌های آمفی‌تئاتر و مکان‌هایی که دارای سقف کاذب هستند، مناسب است. این نوع پایه باید با توجه به ارتفاع سقف محلی که دستگاه نصب می‌شود، انتخاب کرد. به جز مدل مینی ، تقریبا همه‌ انواع آنها را می‌توان به پایه برقی وصل کرد. پایه برقی مجهز به ریموت کنترل است. به آن پایه پروژکتور متحرک می گویند.
 • پایه نصب دیواری: برای نصب دستگاه بر روی دیوار، از پایه نصب دیواری استفاده می‌شود. این نوع پایه نگهدارنده دارای بدنه‌ای محکم و قوی است که در سه سایز مختلف نیز وجود دارد. پایه نصب دیواری با نام‌های پایه شورت ترو یا پایه پروژکتور فاصله کوتاه نیز شناخته می‌شود. 
 • پایه نصب ثابت: از پایه نصب ثابت برای نصب ثابت دستگاه استفاده می‌شود. نصب ثابت پروژکتور طول عمر دستگاه را بالا برده و آن را از آسیب‌هایی مانند ضربه و نفوذ مایعات محافظت می‌کند. پایه نصب ثابت در سه سایز با ارتفاع و سایز قابل تنظیم تولید و عرضه می‌شود.