دستگاه فکس

ماشینهای اداری


خرید دستگاه فکس ارزان

برای در دست داشتن اطلاعات کامل خرید فکس، ابتدا لازم است با ویژگی‎های این دستگاه آشنا شویم. در زبان فارسی، از دستگاه، اغلب به عنوان دورنگار یاد می‎شود. این دستگاه، در واقع ترکیبی از دستگاه‎های تلفن، اسکنر و چاپگر است. منظور این است که این دستگاه در واقع، ابزاری چند کاره و دارای قابلیت‎های متعددی است. بنابراین، این دستگاه علاوه بر ارسال و دریافت می‎تواند کاربردهای متنوعی داشته باشد و بار بسیاری از تحرکات اداری را بر دوش بکشد. این دستگاه ها دارای ظاهر متفاوت و برندهای مختلف هستند که می‌توانید بسته به نیاز و بودجه خود برای خرید دستگاه فکس مورد نظرتان اقدام کنید.

خرید دستگاه فکس ارزان

راهنمای خرید دستگاه فکس

از آن چه گفته شد، می‎توان نتیجه گرفت که برای خرید دستگاه فکس خوب ابتدا لازم است موارد فوق را در نظر داشته باشید و علاوه بر توجه به سرعت و کیفیت، موضوع ضمانت و نوع کاغذ ورودی دستگاه را نیز بررسی کنید. اغلب دستگاه‎های امروزی، اطلاعات دریافتی خود را بر روی کاغذ A4 چاپ می‎کنند. به دلیل امکان دسترسی بیش‎تر به این نوع کاغذ، استفاده از این دسته دستگاه ها در بین کاربران مرسوم‎تر است. البته، انواع دیگری از این دستگاه ها هم وجود دارند که از کاغذهای خاص با ابعاد و ضخامت غیر معمول استفاده می‎کنند. کاغذ این قبیل دستگاه‎ها به طور معمول، کوچک‎تر از کاغذ A4 است. بدیهی است که در حال حاضر، دسترسی به این نوع کاغذ دشوارتر است.

مولفه سرعت یکی از اصلی‎ترین عوامل موثر در کاربرد بهینه یک دستگاه به شمار می‎آید. میزان بالا بودن سرعت ارسال و دریافت اطلاعات از طریق این دستگاه نشان دهنده میزان مرغوبیت دستگاه است. سرعت ارزان ترین دستگاه فکس به عوامل گوناگونی از جمله ویژگی‎های مودم داخلی و سرعت عملکرد اسکنر و چاپگر بستگی دارد. ناگفته پیدا است که دستگاه‎های امروزی در مقایسه با همتایان پیشین خود از سرعت به مراتب بیش‎تری برخوردار هستند. بنابراین، لازم است که در هنگام خرید و قیمت دستگاه فکس به ویژگی سرعت ارسال و دریافت اطلاعات توجه کنید و از فروشنده بخواهید تا توضیحات لازم را در اختیار شما قرار دهد.

از جمله وظایف مهم دیگر این دستگاه می‎توان به چاپ اطلاعات دریافتی با بهترین کیفیت اشاره کرد. از طرف دیگر، حافظه این دستگاه هم به اندازه سایر ویژگی‎های آن دارای اهمیت است. حافظه این دستگاه در چند زمینه مورد بررسی قرار می‎گیرد. از آن میان می‎توان به حافظه شماره تلفن، حافظه آن در مواقع نبود کاغذ یا در صورت تمایل نداشتن به تهیه نسخه چاپی اشاره کرد.

قیمت دستگاه فکس در بازار

محدوده قیمت دستگاه فکس در بازار کنونی بسته به نوع و مدل این دستگاه‎ها متغیر است و از نود و نه هزار و هشتصد تومان شروع می‎شود. مدل‎های حرارتی FO-51 و UX-41 در حال حاضر با این نرخ به فروش می‎رسند. پر فروشترین مدل‎های کنونی بازار خرید و فروش این دستگاه عبارتند از: ux-A557 و ux-P527 که هر دو به شرکت Sharp تعلق دارند. این دستگاه‎ها به ترتیب، با قیمت یکصد و سی و نه هزار تومان و یکصد و یازده هزار تومان در بازار عرضه می‎شوند

 شماری از مدل‎های جدید ارائه شده توسط شرکت Panasonic هم با متوسط قیمت یکصد تا دویست هزار تومان در دسترس علاقه مندان قرار دارند. البته، لازم به ذکر است که شمار دیگری از مدل‎ها و برندهای دستگاه از قیمت دستگاه فکس به مراتب بالاتری برخوردار هستند و از دو میلیون و سیصد تا شش میلیون و پانصد هزار تومان خرید و فروش می‎شوند. برای دریافت بهترین قیمت های این کالا می توانید با فروشگاه همگامان پویا تماس حاصل نمایید. از ویژگی‎های مهم یک دستگاه خوب می‎توان به بالا بودن حافظه دستگاه، سرعت ارسال و دریافت اطلاعات، کیفیت چاپ، مشخصات کاغذ ورودی و ضمانت و قیمت آن اشاره کرد. قیمت دستگاه های خوب هم قدری بالاتر است. در خرید دستگاه فکس، حتما فروشنده به شما خواهد گفت که هر دستگاه کاغذ مخصوصی را می‎پذیرد. یعنی، بعضی از دستگاه‎ها، اطلاعات دریافتی را تنها بر روی کاغذ A4  پرینت می‎کنند و انواع دیگری از این دستگاه‎ها فقط از کاغذ رولی بهره می‎برند. بنابراین، انواع فکس بر حسب کاغذ مورد نیاز سیستم متفاوت خواهد بود.  بنابراین، یک دستگاه خوب از ویژگی‎هایی نظیر سرعت بالای ارسال اطلاعات، سرعت بالای دریافت اطلاعات، حافظه بالا، کیفیت چاپ قابل قبول و انجام عملیات چاپ بر روی کاغذ A4 برخوردار است.

قیمت دستگاه فکس

انواع دستگاه فکس در بازار

در مجموع، دستگاه‎ها را بسته به نوع چاپ می‎توان به انواع حرارتی، کاربنی و لیزری تقسیم بندی کرد.

  • حرارتی: این دستگاه‎ فکس برای پرینت اطلاعات از فناوری چاپ حرارتی بهره می‎جویند. این قبیل دستگاه‎ها به اجبار فرآیند چاپ را بر روی کاغذهای حساس به حرارت انجام می‎دهند. شایان ذکر است که کاغذهای یاد شده از دوام بالایی برخوردار نیستند. بنابراین، گیرنده ناچار خواهد بود که پس از دریافت نسخه چاپی آن، اسناد مربوطه را بر روی کاغذهای بادوام‎تر کپی برداری کند. به علاوه، این دستگاه‎ها از سرعت و کیفیت چاپ قابل توجهی برخوردار نیستند. با این حال، ساختار بسیار ساده دستگاه‎های حرارتی موجب می‎شود که دستگاه دارای عمر بالایی باشد.
  • کاربنی: مبنای عملکرد دستگاه‎های کاربنی مشابه حرارتی است. با این حال، تفاوت در این است که این گروه از قیمت دستگاه‎ فکس ارزان، اطلاعات دریافتی خود را بر روی کاغذ A4 چاپ می‎کنند. دستگاه‎های کاربنی روند چاپ را با استفاده از کاربن به انجام می‎رسانند. در این جا، کاربن مانند کاغذ حرارتی عمل می‎کند و فرآیند چاپ را بر روی کاغذ A4 به انجام می‎رساند.
  • لیزری: دستگاه‎های لیزری جدیدترین انواع از این گروه دستگاه‎ها به شمار می‎آیند. دستگاه لیزری دارای اجزای مختلفی از قبیل تونر و درام است که وظیفه چاپ اطلاعات را بر عهده دارند. سرعت و کیفیت این دستگاه‎ها قابل توجه و مثال زدنی است. هزینه بالای تونر در هنگام خرید دستگاه فکس لیزری موجبات نگرانی کاربران را فراهم نخواهد کرد. چرا که هر یک از تونرها، حجم بسیار زیادی از چاپ اطلاعات را پشتیبانی می‎کنند. بنابراین، در نهایت هزینه تحمیل شده بسیار پائین‎تر از انواع دیگر این دستگاه‎ها خواهد بود. دستگاه‎های لیزری خود به دو نوع عادی و فلت تقسیم بندی می‎شوند. انواع فلت دارای قابلیت کپی برداری یا تصویر برداری از اسناد مهمی از قبیل شناسامه و پاسپورت هستند.

بهترین مارک دستگاه فکس

بهترین مارک دستگاه فکس موجود در بازار عبارت است از شارپ، کانن، برادِر، اچ پی و پاناسونیک. این محصولات با توجه به کاربری و امکانات خود قیمت متفاوتی دارند و اما بین این مارک‌ها شارپ و پاناسونیک فروش بیشتری دارند. در هنگام خرید فکس لازم است برخی مشخصات فنی در نظر گرفته شوند. علاوه بر آن چه گفته شد، توجه به قابلیت‎هایی از قبیل سقف ذخیره سازی شماره تلفن، وزن دستگاه، وجود منشی تلفنی، caller ID و البته، سرعت، کیفیت و نوع چاپ و تبادل اطلاعات انجام شده توسط این دستگاه ضروری است. امکانات دیگری مانند ارسال به صورت زمان بندی شده و امکان کپی برداری نسخه‎های با کیفیت و دارای وضوح بالا از جمله مشخصاتی است که در هنگام خرید دستگاه فکس باید به آن‎ها دقت کنیم.

بیشتر بخوانید: راهنمای خرید فکس پاناسونیک

فکس چیست و چگونه کار می کند؟

کلمه fax  (Facsimile) برگرفته از الفاظ لاتین «fac» به معنای «ایجاد کردن» و «simile» به معنای «مشابه» است. بنابراین، fax در لغت، مفهوم «ایجاد نسخه مشابه» از یک کتاب قدیمی، دست نوشته، نقشه، اثر هنری یا بسیاری موارد دیگر از این قبیل را منتقل می‎کند. مخترع اصلی این دستگاه، یک اسکاتلندی به نام الکساندر بین است. او در سال 1222 برای نخستین بار دستگاه ابتدایی را راه اندازی کرد. ایده اولیه ارائه شده توسط این مخترع اسکاتلندی بعدها در ارسال تلگراف مورد استفاده قرار گرفت. با این حال، قیمت دستگاه فکس که به طور معمول به انتقال الکترونیکی یک تصویر یا یک سند از مکانی به مکان دیگر و از طریق اتصال به شبکه دلالت می‎کند از ابتدا با هزینه های مختلفی روانه بازار می شد. سند قابل ارسال، ابتدا اسکن می‎شود و سپس نسخه الکترونیکی ایجاد شده از طریق تلفن یا ارتباط اینترنتی به دست گیرنده می‎رسد. در سال‎های پیشین، اتصال به شبکه به واسطه ارتباط با یک خط تلفن آنالوگ امکان پذیر بود. اما، اکنون، شبکه مورد نظر از طریق اتصال به اینترنت ایجاد می‎شود.

در روند ارسال، اسناد و مدارک ارسالی به عنوان یک تصویر در نظر گرفته می‎شوند. فرآیند اسکن این تصاویر را به بیت‎های الکترونیکی تبدیل می‎کند و بیت‎های ایجاد شده با استفاده از این دستگاه و از طریق خطوط ارتباطی انتقال می‎یابند. از طرف دیگر، شخص گیرنده هم دارای دستگاه دیگری است که می‎تواند بیت‎های ارسالی را دوباره به تصویر تبدیل کند. تصویر به دست آمده بر روی یک صفحه نمایش داده می‎شود. ممکن است نسخه دریافتی، در انتهای مسیر و به منظور استفاده کاربر به چاپ برسد. دستگاه در واقع ترکیبی از یک اسکنر و یک فرستنده است. در حال حاضر، وجود ارتباطات اینترنتی و امکان ارسال و دریافت اسناد، مدارک و تصاویر با استفاده از قابلیت‎های فضای مجازی کاربرد خرید دستگاه‎های فکس را به شکل قابل توجهی کاهش داده است. البته لازم است توجه داشته باشید که فناوری fax هنوز هم کاربردهای خودش را دارد. با این حال، این دستگاه در اغلب موارد، توسط ایمیل جایگزین شده است.