کارتریج و جوهر پرینتر

ماشینهای اداری


خرید کارتریج و جوهر پرینتر

با اینکه امروزه شاهد استفاده از محصولات لیزری و تونرهای پودری هستیم، ولی هنوز هم پرینترهای جوهرافشان طرفداران و کاربردهای زیادی دارد. این پرینترها کیفیت چاپ بسیار بالایی دارند و قیمت آنها نیز کمتر است. در این نوع چاپگرها از کارتریج‌هایی استفاده می‌شود که حاوی جوهر هستند و بعد از تمام شدن باید آنها را تعویض کنید. البته برخی مدل‌هایی که به صورت تانکی هستند می‌توانید رنگ موردنظر را پر کنید. بنابراین آشنایی با جوهر پرینترها و انواع آنها اهمیت بسیاری دارد.

جوهر پرینتر ارزان

مهمترین نکات خرید کارتریج

از آنجایی که در طول روز کارهای چاپی زیادی انجام می‌شود، در نتیجه کارتریج‌ها برای به تصویر کشیدن محتوا و تسهیل فرایند چاپ نقش مهمی دارند. کارتریج‌ها در واقع دارای جوهر هستند و در چاپگرهای جوهرافشان به کار گرفته می‌شوند. هر کدام کد رنگی مخصوص به خودش را دارد تا بدانید در کدام کیت باید آنها را قرار دهید. این کیت‌ها به صورت 4 و 6 رنگ هستند. در مدل 4 رنگ از رنگ‌های اصلی یعنی زرد، قرمز، آبی و سیاه استفاده شده و در نمونه 6 رنگ جز این چهار مورد، دو رنگ سرخابی و آبی آسمانی نیز اضافه شده است. نمونه 6 رنگ بیشتر برای چاپ عکس‌ها کار برد دارد.

این محصول یک ترکیب رنگ اصلی دارد. رنگ قرمز، آبی و زرد در ترکیب اصلی قرار دارد که باعث ایجاد تصاویر رنگی می‌شوند. البته باید بدانید که در کنار آنها یک رنگ مشکی نیز وجود دارد تا تصاویر سیاه و سفید خلق شود. در مورد محصولات قدیمی از همان سه ترکیب رنگ اصلی برای تولید رنگ مشکی استفاده می‌شد، اما اکنون یک رنگ مخصوص برای آن قرار داده شده است تا تصاویر طبیعی‌تر و شفاف‌تری ایجاد شود. روی کارتریج‌های جوهری پوششی وجود دارد که نقش محافظ را دارند و بسیار حساسند. بنابراین باید خیلی دقت کنید آسیبی به آن وارد نشود.

هر گاه تصمیم به خرید کارتریج دارید، بهتر است به چند نکته توجه کنید تا یک محصول خوب و با کیفیت خریداری کرده و بتوانید مدت‌ها از آن استفاده کنید. یکی از مهم‌ترین نکات در زمان خرید این قطعه این است که آن را از نمایندگی معتبر خریداری کرده تا که بتوانید یک محصول استاندارد و با طول عمر بالا تهیه کنید، چرا که خرید یک محصول تقلبی و غیر استاندارد نه تنها باعث می‌شود هزینه زیادی کنید، بلکه می‌تواند به پرینتر شما نیز آسیب بزند. حواستان باشد اگر بیشتر چاپ سیاه و سفید دارید حتما از جوهر مشکی استفاده کنید. حتما نوع جوهر پرینتر، کد رنگ‌ها و سازگاری آن با مدل دستگاه‌تان را بررسی کنید. 

البته باید به مواردی مانند میزان بازده و میزان صفحات چاپ شده توسط محصول نیز  توجه کرد. بعضی از محصولات قابلیت چاپ 300 برگه، بعضی 1000 برگه و حتی بعضی قابلیت چاپ 8000 برگه را دارند که در زمان خرید می‌توان به آنها توجه کرد.

قیمت کارتریج 

باید بدانید که تنوع این محصول در بازار بسیار زیاد بوده و هر شرکتی مدل‌های متنوعی را وارد بازار کرده است که باعث گستردگی قیمت می‌شود. ویژگی‌ها و مشخصه‌های کاربردی این محصول که یکی از مواد مصرفی ماشین های اداری  است، بر روی تنوع قیمت آن تاثیر دارد و بر تنوع قیمت می‌افزاید که مهم‌ترین آن دقت عمل و کارایی بالا است. دلایل دیگری مانند عدم نشت رنگ، طول عمر بالا و سازگاری با دستگاه‌های متنوع نیز روی قیمت این محصول موثر است. 

از آنجایی که شرکت‌های مختلفی این محصول را تولید و وارد بازار کرده‌اند، قیمت هر برند بر اساس شرایط مختلف فرق می‌کند. این محصول را می توان از پایین‌ترین قیمت 50 هزار تومان در بازار مشاهده کرد و در بالاترین قیمت می‌توان حدود 300 هزار تومان خریداری کرد. البته باید گفت که در بعضی موارد قیمت این محصول بسیار بالاتر بوده و با قیمت 800 هزار تومان نیز در بازار مشاهده می‌شود.

بهترین کارتریج‌های موجود در بازار

این محصول تنوع بسیار زیادی دارد و محصولات متنوعی مربوط به برندهای مختلف را می‌توان در بازار مشاهده کرد. در این میان می‌توان به محصولاتی مانند اپسون، میوا، اچ پی، کانن، برادر و ... اشاره کرد. حواستان باشد اگر جوهرهای شما تمام یا خشک شود ناچار به تعویض آنها هستید. برخی پرینترهای جوهرافشان چهار و برخی دیگر 6 کیت دارند که کارتریج رنگ‌ها با کد مشخص در آنها قرار می‌گیرند. بنابراین هنگام خرید بهترین‌ها باید به این موارد توجه کنید.

زمان تعویض کارتریج

بهترین زمان برای تعویض کارتریج زمانی است که چاپگر نشانه‌ای مبنی بر تمام شدن رنگ کارتریج می‌فرستد. در بیشتر موارد این کم شدن رنگ را می‌توان در چاپ مشاهده کرد و ما با نشانه‌هایی مانند کم رنگ شدن متن و تصاویر رو به رو می‌شویم. در این زمان بهتر است جوهر پرینتر را تعویض کرده و از محصول جدید استفاده کنیم. 

در مورد کارتریج‌ها بهتر است به یک نکته توجه کنید. وقتی این محصول در چاپگر شما قرار دارد، در طی مدت زمان خاصی می‌توانید از آن استفاده کنید و عملیات چاپ را انجام دهید. منظور این است که نمی‌توانید چند صفحه چاپ کنید و بعد آن را به حال خود رها کنید و بعد از چند ماه بخواهید دوباره از آن استفاده کنید. این کار باعث می‌شود که رنگ محصول خشک شود و مجبور شوید آن را به طور کامل تعویض کنید که هزینه زیادی را شامل می‌شود.

کارتریج ارزان

انواع کارتریج‌

کیفیت و کارایی کارتریج‌ها اهمیت بسیار زیادی برای کاربران دارند و می‌تواند بر سرعت و دقت عملیات چاپ و پرینت بیفزاید. به طور کلی در بازار دو نوع کارتریج وجود دارد که به صورت زیر به فروش می‌رسند:

 • اورجینال: این نوع جوهر پرینتر در واقع همان نمونه اصلی یا استارتر است که از سوی تولیدکنندگان مطرح پرینترهای جوهرافشان تولید می‌شود و نسبت به نمونه‌های طرح اصلی تا حدودی عملکرد بهتری دارد.
 • میوا: کارتریج‌های عمومی مدل‌هایی هستند که شرکت‌های متفرقه آنها را تولید می‌کنند و با مدل‌های مختلف سازگاری دارند. به عنوان مثال شرکت میوا حق تولید جوهر پرینتر برندهایی چون اپسون، اچ پی و... را دارد و نمونه‌هایی که تولید می‌کند با گارانتی مادیران وارد بازار می‌شوند. هر محصول کد مشخصی دارد که نشان می‌دهد با کدام مدل پرینتر جوهرافشان سازگاری دارد. این کارتریج‌های کیفیت و قیمت خوبی دارند.

انواع جوهر پرینت

از آنجایی که در کارتریج شما عملا با جوهر سر و کار دارید، باید انواع آن را بشناسید. حجم جوهرهای موجود در بازار 100 سی‌سی، 200 سی‌سی، 700‌سی‌سی و یک لیتری است. در ادامه انواع جوهر پرینترهای جوهر افشان را به شما معرفی می‌کنیم:

 • Dye Base: جوهرهای دای بیس که جزو جوهرهای مایع (Liquid) هستند بیشتر مصرف را در بین کاربران خانگی و اداری دارند. البته این مدل در مقابل نور کمی مقاومت ضعیفی دارد.
 • Pigment Base: این مدل از ذرات جامد رنگی و یک حلال برای حل کردن آنها تشکیل شده است و چون فرایند تولید پیچیده‌ای دارند عرضه آنها متوقف شده است.
 • Sublimation: یکی از کاربردهای پرینترهای جوهرافشان، چاپ روی اشیا است. جوهر سابلیمیشن برای همین کار استفاده می‌شود؛ چرا که با گرمادادن تبدیل به بخار می‌شود.
 • Fluorescent: این جوهر از مواد فلورسنت تشکیل شده است که در طراحی دکوراسیون داخلی و خلق تصاویر باکیفیت و جذاب کاربرد دارند. برای نمایش بهتر این جوهر باید در مقابل اشعه ماورابنفش قرار بگیرد.
 • نامرئی: این جوهر در نور معمولی دیده نمی‌شود و مانند فلورسنت نیاز به تابش اشعه ماورابنفش دارد. البته جوهر فلورسنت در نور معمولی نیز دیده می‌شود.

بیشتر بخوانید: راهنمای خرید کارتریج میوا

اجزای کارتریج

این محصول دارای اجزای مختلفی است که روی کارکرد و کیفیت آن تاثیر زیادی می‌گذارند. این اجزا شامل:

 1. جوهر پرینتر: در پرینترهای جوهرافشان به جای پودر، از جوهرهای رنگی استفاده می‌شود که شامل چهار یا 6 رنگ اصلی می‌شود. این جوهر کمک می‌کند کیفیت چاپ بالا باشد.
 2. هد: این قطعه یکی از اجزای چاپگرهای جوهرافشان است که وظیفه انتقال جوهر روی کاغذ بر عهده این قطعه است. منافذ ریزی روی هد وجود دارد که جوهر از طریق آنها روی کاغذ پخش می‌شود.
 3. همزن: داخل مخزن جوهر همزنی وجود دارد که با هم زدن جوهر و پودر باعث همگن شدن آنها می‌شود تا یکنواخت پخش شوند.
 4. چیپست: چیپست در واقع یک بورد کوچک است که تعداد برگه‌های چاپ شده و باقی‌مانده را ثبت می‌کند. وقتی تعداد مورد نظر به پایان برسد، چیپست اعلام خطا می‌کند.
 5. المنت گرمکن: این المنت جوهر داخل تانک را تبدیل به حباب می‌کند تا راحت‌تر از نازل خارج شود.
 6. نازل: این بخش کمک می‌کند تا حباب‌های داخل مخزن بزرگ‌تر شده و برای چاپ روی کاغذ پاشیده شوند. در حالت عادی این قطرات یا حباب‌ها را نمی‌توان تشخیص داد.

نحوه عملکرد کارتریج جوهری

کارتریج‌های جوهری (Ink Cartridge) در واقع از جوهرهایی با رنگدانه‌های مشخص تشکیل شده‌اند. کار اصلی در این چاپگرها برعهده هد است که قطرات یا همان حباب‌های رنگی خارج شده از نازل را روی کاغذ اسپری می‌کند تا تصویر نهایی نقش ببندد. این نوع کارتریج‌ها به صورت پک شده یا مجزا وارد بازار می‌شوند. این محصول نیز قابلیت شارژ شدن دارند ولی یادتان باشد امکان وارد شدن آسیب به چاپگر وجود دارد و بنابراین آنها را غیرقابل شارژ می‌دانند و باید تعویض شوند.