هارد کامپیوتر

قطعات کامپیوتر

خرید هارد کامپیوتر

از هارد برای ذخیره سازی اطلاعات در کامپیوتر و دستگاه‌هایی از این قبیل استفاده می شود. قیمت هارد کامپیوتر با توجه به ظرفیتی که دارد متفاوت است. این دستگاه ها باید حافظه کافی برای جمع‌آوری اطلاعات مورد نیاز برای عملکرد مناسب کامپیوتر و داده‌های موجود در آن داشته باشد. فضای رایجی که برای این منظور مورد استفاده قرار می‌گیرد را به شما معرفی خواهیم کرد. با ما همراه باشید تا تمام آن چه را که باید برای خرید هارد کامپیوتر ارزان بدانید، در اختیار شما قرار دهیم.

خرید هارد کامپیوتر ارزان

قیمت هارد کامپیوتر در بازار

مدل های اکسترنال و اینترنال قیمت‌های متفاوتی دارند. بر اساس این که کیفیت، حافظه داخلی و دیگر ویژگی‌ها در چه محدوده‌ای باشد قیمت آن‌ها نیز فرق دارد. معمولا مهم‌ترین عاملی که بر قیمت هارد دیسک کامپیوتر تأثیر دارد، حافظه و فضای داخلی آن است که اطلاعات و داده‌ها در آن قرار می‌گیرد. قیمت معمول‌ترین هاردهایی که در بازار وجود دارد بالای 500 هزار تومان هستند و تا چند میلیون نیز وجود دارد. البته کاملا بستگی دارد که دنبال اینترنال باشید یا بخواهید یک هارد اکسترنال بخرید. ضمن اینکه قیمت هارد کامپیوتر بالاتر چون 3، 4 یا 6 ترابایت به مراتب بالاتر است و باید چند میلیون تومان برای آنها هزینه کنید. معمول‌ترین قطعه هایی که در بازار وجود دارد بالای 500 هزار تومان هستند. البته می‌توانید مدل‌های چند میلیون تومانی نیز پیدا کنید. اما نام‌های مختلف نیز قیمت‌های متفاوتی دارند، زیرا ممکن است عملکرد و کارایی آن‌ها با هم تفاوت داشته باشد. ضمن اینکه کیفیت ساخت، ویژگی‌های منحصربه‌فرد و برند کمپانی سازنده نیز در قیمت آن بی‌تاثیر نیست. این قطعه یکی از محبوب ترین لوازم الکترونیکی پر فروش در لیست قطعات کامپیوتر است. با نکات خریدی که در این راهنما مطرح کرده ایم می توانید یک خرید عالی بسته به نیاز خودداشته باشید.

بیشتر بخوانید: راهنمای خرید پاور کامپیوتر

قیمت هارد کامپیوتر خانگی

انواع هارد کامپیوتر

خرید این قطعه بر اساس فاکتورهای مختلفی دسته بندی و انجام می‌شود. این قطعه از نظر کارایی به دو نوع اینترنال و اکسترنال تقسیم بندی می‌شود. همان‌طور که گفته شد هارد اینترنال در کیس کامپیوتر و سیستم لپ تاپ قرار گرفته است و حافظه داخلی این سیستم‌ها را تشکیل می‌دهد. این قطعه در جای خود ثابت است و نباید به صورت مداوم آن‌ها را جابجا کرد یا تعویض کرد. تعویض مدل اینترنال این قطعه نیازمند تخصص افرادی است که در زمینه سخت افزار کامپیوتر اطلاعات دارند و زمان بر است. در مقابل هارد اینترنال نوع اکسترنال نیز وجود دارد که خود به دو نوع پاسپورتی و رومیزی تقسیم‌بندی می‌شود. که قیمت انواع هارد دیسک کامپیوتر از برند های مختلف مانند هارد دیسک سی گیت، هارد دیسک ای دیتا و .. با توجه به ویژگی های آنها با یکدیگر متفاوت است. مدل پاسپورتی این قطعه سبک و قابل حمل است و برای کسانی که در حال رفت و آمدند و باید اطلاعاتی را همیشه همراه داشته باشند مناسب است. ولی مدل رومیزی بر روی دستگاه‌های دیگر وصل می‌شود و به طور معمول به کابل برق متصل می‌شود تا کار خود را به خوبی انجام دهد. البته باید دقت داشته باشید که هنگام خرید مدل های اکسترنال و اینترنال این قطعه از قطعات کامپیوتری حرفه ای از نظر ظاهری با هم تفاوت دارند و عملکرد همه آن‌ها با هم یکسان است.

  1.  اینترنال به نوعی از هارد گفته می‌شود که برای حافظه داخلی دستگاه‌های هوشمند مانند لپ تاپ، کامپیوتر و ... مورد استفاده قرار می‌گیرد و درون آن تعبیه شده است.
  2. هارد اکسترنال یک سیستم جداگانه است که روی سایر وسایل الکترونیکی قرار می‌گیرد. از این هارد امکان انتقال یا دریافت اطلاعات با یک کابل امکان‌پذیر است و قابل حمل است.
  3. بر اساس رابط‌هایی که هارد کامپیوتر برای اتصال به بورد CPU استفاده می‌کند هارد به دو نوع IDE, EIDE دسته‌بندی می‌شود. نوع EIDE نوع ترقی یافته از نوع IDE است اما امروزه نوع SATA جایگزین مدل‌های قدیمی‌تر هارد شده‌اند.
  4. هارد SATA از نوعی سیستم انتقال اطلاعات به صورت سری بهره می‌برد. رابط‌های این مدل هارد، برای اتصال حافظه و درایوهای نوری و انتقال داده‌ها بین آن‌ها بسیار مناسب است.

بیشتر بخوانید: راهنمای خرید مادربرد

هارد ارزان