مواد مصرفی اداری

ماشینهای اداری

خرید مواد مصرفی ماشینهای اداری

امروزه سرعت و نظم به دست آمده از کاربرد ماشینها بر کسی پوشیده نیست. دستگاه‌هایی که نه تنها در تمامی سازمانها، ادارات و بانکها به کار برده می‌شوند بلکه به مراکز تجاری، فروشگاههای کوچک و بزرگ، مراکز آموزشی، دانشگاهها، مدارس و حتی مصارف خانگی هم رسیده‌اند و روز به روز بر تنوع و کاربری آنها افزوده میگردد. استفاده مکرر از این دستگاهها باعث می‌شود کاربران ملزم به شناخت خرید مواد مصرفی ماشینهای اداری مستهلک شونده آن‌ها شوند. در این مقاله سعی داریم شما را با قیمت لوازم جانبی ماشینهای اداری آشنا کنیم. به طورکلی این ماشین ها شامل انواع پرینتر (پرینتر جوهر افشان، پرینتر لیزری، پرینتر سوزنی، پرینتر سه بعدی، پرینتر پزشکی، پرینتر چاپ کارت و پرینتر چاپ عکس)، اسکنر (اسکنر اسناد اداری، اسکنر پزشکی، اسکنر سه بعدی)، دستگاه فکس، دستگاه فتوکپی و پلاتر می‌شود. کاربری هر یک از این دستگاههای نامبرده با توجه به محل مصرفی تعیین می‌گردد. تا انتهای این مقاله با ما همراه باشید.

خرید مواد مصرفی در ماشین های اداری

قیمت مواد مصرفی ماشینهای اداری

هرکدام از این‌ موارد برای انجام فعالیت خود نیازمند وسایل،‌ تجهیزات و موادی هستند. به عنوان مثال یک پرینتر به جهت کپی گرفتن از یک تصویر نیازمند جوهر یا کارتریج جوهری است و یا انواع و اقسام کاغذها مثل کاغذ گلاسه که ادارات بسیار به کار برده می‌شود. در ادامه ما لیست قیمت لوازم جانبی مورد نیاز شما را فراهم کرده ایم:

 • انواع ریبون: شرکت‌های اپسون، میوا، بست مارک، کورس، پوینتمن و دیبا از جمله تولیدکنندگان ریبون‌های پرینترهای سوزنی هستند. بازه قیمتی انواع ریبون بسیار گسترده است اما بیشتر قیمت‌ها در محدوده ۱۷ هزار تومان تا ۱۲۰ هزار تومان قرار گرفته‌اند. ریبون وکس اینکانتو از بقیه موارد گران‌تر است بازه قیمت آن در محدوده ۸۵ تا ۷۰۰ هزار تومان قرار گرفته است.
 • انواع کارتریج پرینترهای لیزری سیاه و سفید و رنگی: قیمت شارژ کارتریج سیاه و سفید بین ۲۵۰ تا ۳۰۰ هزار تومان است.
 • انواع جوهر در حجم‌های مختلف: جوهرهای رنگی معمولا در حجم‌های ۱ لیتری یا ۵۰۰ سی سی به فروش می‌رسند. قیمت مواد مصرفی ماشینهای اداری همچون جوهر یک لیتری بین ۱۸۵ تا ۲۲۰ هزار تومان متغیر است. قیمت جوهر ۵۰۰ سی سی، بین ۹۰ تا ۱۰۰ هزار تومان است.
 • انواع کارتریج جوهری: قیمت انواع کارتریج جوهری بین ۱۴۰ هزار تومان تا ۷۰۰ هزار تومان متغیر است. 
 • انواع درام: قیمت انواع درام بین ۴۰ هزار تومان تا ۳۵۰ هزار تومان متغیر است. شرکت‌های شارپ، کنون و توشیبا تولیدکننده درام هستند و تقسیم‌بندی‌ها و قیمت‌های مخصوص به خود را دارند. 
 • انواع مگنت: قیمت انواع این لوازم جانبی بین ۱۵ تا ۱۲۰ هزار تومان است.
 • انواع کاغذ گلاسه، عکس و معمولی:‌ قیمت انواع کاغذ گلاسه بین ۳۵۰۰ تا ۴۰۰۰ تومان به ازای هر کیلوگرم است. قیمت کاغذ عکس با توجه به تعداد تعیین می‌شود برای یک بسته ۲۰، ۵۰ تا ۱۰۰ عددی A4 بین ۶۰ تا ۱۲۰ هزار تومان است. کاغذ معمولی نیز با توجه به این که به شکل خریداری شود قیمت متفاوتی پیدا خواهد کرد اما معمولا در بسته‌های ۵۰۰ عددی A4 بین ۲۰ هزار تومان تا ۶۰ هزار تومان است.
 • تونر: تعیین قیمت تونر با توجه به اصلی یا فرعی بودن و همچنین رنگ و مقدار موجود در بسته انجام می‌شود. قیمت پک کامل تونر بین ۵۰۰ هزار تومان تا ۳ میلیون تومان متغیر است. قیمت تونر مشکی تک‌رنگ نیز بین ۳۰۰ تا ۴۰۰ هزار تومان نوسان می‌کند. گفتنی است تونر‌های غیراصل نیز با قیمت‌های کمتر در بازار موجود است. 
 • کابل پرینتر: قیمت کابل USB پرینتر با توجه به طول کابل و شرکت سازنده تعیین می‌گردد و از 10 هزار تومان تا 300 هزار تومان موجود است. 
 • کابل HDMI:‌ قیمت کابل HDMI با توجه به طول کابل و نوع شرکت تولیدکننده تعیین می‌شود. تنوع قیمت این کابل‌ها بسیار زیاد است به طوری که شما قیمت‌ها ۲ میلیون تومانی تا ۱۰ هزار تومانی را برای این محصول مشاهده می‌کنید. رقم‌های پایین مثل ۱۰ هزار تومان بیشتر برای کابل‌های با کیفیت پایین است و قیمت مواد مصرفی ماشینهای اداری تقلبی و غیراصل نیز پایین تر هستند.
 • دانگل HDMI: میرا اسکرین، انی کست و کی نت برندهای معرف دانگل HDMI  هستند. قیمت این ابزار بسیار گسترده و متنوع است. از نمونه‌های بالای ۱میلیون ۵۰۰ هزار تومان گرفته تا ۱۴۰ هزار تومانی. اما نوسان قیمت لوازم جانبی ماشینهای اداری بیشتر بین ۲۰۰ تا ۴۰۰ هزار تومان است.
 • برچسب لیبل زن: قیمت لیبل زن‌های مخصوص طلا و جواهرات خیلی بیشتر از بقیه انواع است چراکه باید مقاومت بالا در برابر کشیدگی داشته باشد و ماندگاری و کیفیت آن هم بیشتر باشد. به طور کلی قیمت یک رول برچسب لیبل زن باتوجه به تعداد برچسب‌ها در هر رول و ابعاد آن‌ها تعیین می‌گردد و از ۲۰ هزار تومان تا ۵۰۰ هزار تومان متغیر است.
 • فیدر دستگاه کپی: قیمت این محصول بین ۱ میلیون ۸۰۰ هزار تومان تا ۲ میلیون ۷۰۰ هزار تومان است.
 • پایه پروژکتور: برند سلکسون، پروئل، اسکوپ و سومیتا نام‌های مطرح تولیدکننده‌های پایه پروژکتور هستند. قیمت این پایه‌ها بین ۶۰ هزار تومان تا ۷۲۰ هزار تومان است البته نمونه‌های خاص و گران قیمتی نیز با قیمت‌های ۲ میلیون و ۶۰۰ هزار تومان و ۱ میلیون و ۵۰۰ هزار تومان وجود دارد که کمتر رایج هستند و کاربری‌های مخصوص به خود را دارند.

قطعات ماشینهای اداری

اقلام مصرفی و لوازم جانبی ماشینهای اداری بسته به کاربرد و مشخصات هر دستگاهی متفاوت است و یکی از فاکتورهای تاثیرگذار برای انتخاب خرید یک دستگاه اداری است. به عنوان نمونه پرینترهای جوهرافشان که کیفیت چاپ بهتری دارند بیشتر در شرکتهای گرافیکی و تبلیغاتی استفاه میشوند و پرینتر لیزری در مواردی که حجم بالای چاپ با سرعت بالا مدنظر باشد استفاده میگردد. چراکه لوازم پرینتر جوهرافشان گران قیمت است و برای کارهای حجیم و پرتعداد صرفه اقتصادی ندارد. بنابراین به طور کلی قیمت مواد مصرفی در انتخاب یک ماشین اداری بی تاثیر نیست. در یک جمع‌بندی کلی می‌توان قطعات مصرفی اداری را شامل این موارد دانست: انواع ریبون، انواع کارتریج پرینترهای لیزری سیاه و سفید و رنگی، انواع جوهر در حجمهای مختلف، انواع کارتریج جوهری، انواع درام، انواع مگنت، انواع کاغذ گلاسه، عکس و معمولی، تونر، کابل پرینتر، کابل HDMI، دانگل HDMI، برچسب لیبل زن، پودر شارژ، فیدر دستگاه کپی و پایه پروژکتور است. در ادامه توضیح مختصری را از هر یک از اقلام ذکر شده به نگارش درآورده‌ایم. 

 1. انواع ریبون: ریبون در دو سری از قطعات ماشینهای اداری کاربرد دارد: پرینترها و لیبلزن ها. وجه اشتراک آنها این است که جوهر موجود روی ریبون به روی سطح مورد نظر انتقال می‌یابد. فلذا جنس و مواد به کار رفته تاثیر بسیار زیادی در کیفیت چاپ دارد. این عامل سبب می‌شود ریبون‌ها تنوع زیادی در  تولید پیدا کنند. از جمله ویژگیهای انتخاب ریبون پرینتر طول ریبون، رنگ و ماندگاری چاپ است. انتخاب ریبونهای مورد استفاده در لیبلزنها تحت تاثیر نوع برچسب و کاربری آن‌ها است که کاربری‌ آن‌ها در انواع وکس، رزین، وکس رزین و سوپر رزین است. برای لوازم جانبی همچون برچسبهای کاغذی با ماندگاری بالا دربرابر رطوب و سایش ریبون وکس گزینه مناسبی است و اگر ماندگاری بالاتری مورد انتظار باشد، ریبون رزین توصیه میشود که در برابر آب، الکل و سایش مقاومت قابل توجهی دارد. در مواردی  همچون برچسب اموال و یا پی وی سی که حتی نیاز است تا برچسب در مقابل مواد شوینده قوی نیز مقاومت نشان دهد، ریبون سوپر رزین بهترین گزینه خواهد بود. نکته دیگر در انتخاب ریبونهای لیبلزن عرض نوار، طول نوار، نوع چاپ (حرارتی مستقیم یا حرارتی غیرمسیتقم) است.

قیمت قطعات مصرفی ماشین های اداری

 1. انواع کارتریج پرینترهای لیزری سیاه و سفید و رنگی: در خرید مواد مصرفی ماشینهای اداری با توجه به نوع پرینتز لیزری یا جوهرافشان از کارتریج‌های لیزری و جوهری استفاده می‌شود. کارتریج‌های که در پرینترهای لیزری مورد استفاده قرار می‌گیرد به دو شکل رنگی و تک رنگ (مونوکروم) مشکی در بازار عرضه می‌شود که در این کارتریج‌ها برای تأمین رنگ از پودر خاصی به نام تونر استفاده می‌کنند. کارتریج‌های رنگی معمولا شامل ۴ کارتریج که با تونرهای مشکی، آبی، قرمز و زرد پر شده‌اند استفاده می‌گردد. 
 2. انواع جوهر در حجم های مختلف: از آنجایی که پرینترهای جوهرافشان نسبتاً ارزان و اکثراً چندکاره نیز هستند (پرینتر رنگی، اسکنر و دستگاه کپی) در نگاه اول بسیار مورد توجه خریداران قرار می‌گیرد اما نکته منفی این دستگاه‌ها، جوهر مصرفی‌شان است که اغلب گران است. جوهر مایع رنگینی است که از رنگ ( Dye ) و یا رنگدانه ( Pigment)، تهیه شده است. اغلب پرینترهای جوهرافشان از چهار رنگ اصلی زرد، مشکی، قرمز و آبی استفاده می‌کنند و در مدل‌های پیشرفته‌تر پرینترهای جوهر افشان این تعداد رنگ به ۵ و یا ۶ رنگ می‌رسد. ویژگی بارز جوهرهای نوع رنگ، درخشندگی و شفافیت بالا و دوام کم و نوع رنگدانه درخشندگی و شفافیت کم و دوام بالا است. لذا با توجه به کاربری سطح پرینت شده این نکته را باید در نظر گرفت. جوهر پرینتر در بسته‌بندی‌های نیم لیتری و یک لیتری در بازار موجود است.
 3. انواع کارتریج جوهری:کارتریج جوهری برای استفاده در پرینترهای جوهرافشان است. در این کارتریج‌ها از جوهری که به شکل مایع است برای تأمین رنگ پرینتر استفاده می‌کنند که رنگ‌های مشکی، آبی، قرمز و زرد در بازار وجود دارد. در مدل‌های قديمی پرینترهای جوهرافشان، كارتريج‌هاي سه رنگ اصلي به يكديگر متصل بودند و در صورت تمام شدن يكي از رنگ‌ها بایستی هر سه رنگ تعويض می‌شد. ولي در نسل جدید پرینترها، محل قرارگیری هر کارتریج از کارتریج دیگر جدا شده است و این الزام از بین رفته است.
 4. انواع درام: غلتک فلزی با یک روکش حساس به لیزر در پرینترهای لیزری درام نام دارد. این قطعات ماشینهای اداری توسط لیزر شارژ می‌شود. تونر را برمی‎دارد و سپس انواع مواد مصرفی ماشینهای اداری را بر روی کاغذ می‏غلتاند و با این عمل کار چاپ انجام می‌گیرد. غلطک درام جدا از کارتریج تونر است و در صورت نیاز جداگانه تعویض می‌شود؛ البته در داخل برخی از کارتریج‌های تونر یک درام نیز وجود دارد ودر این صورت بایستی هردو به طور همزمان تعویض شوند. فاصله سطح کاغذ و سطح یک درام بسیار کم است و هرگونه خراش در سطح درام‎ باعث می‎شود علامت‌هایی دائمی در هر نسخه چاپ شود. از طرفی برخی از مواد پوشش‌دهنده سطح درام به تدریج توانایی خود را برای نگهداری یا مقاومت در برابر شارژ از دست می‌دهند که در این صورت تونر قادر به چسبیدن به درام نبوده و اگر تونر به صورت الکتروستاتیکی به درام جذب نشود، پرینت انجام نمی‎شود.
 5. انواع مگنت: انتقال ذرات تونر به سمت درام توسط یک میله با خاصیت مغناطیسی به نام مگنت انجام می‌شود. خاصیت مغناطیسی سبب می‌گردد تا میزان تونر، متناسب با طرح، به درام انتقال داده شود و اختلال در این خاصیت باعث کیفیت نامناسب اسناد چاپ شده توسط پرینتر می‌گردد. خرابی مگنت اغلب به شکل خط‌های افقی کمرنگ در عرض کاغذ مشاهده می‌شود و در این صورت بایستی این قطعات مصرفی تعویض گردد. 
 6. انواع کاغذ گلاسه، عکس و معمولی: مرغوب‌ترین نوع کاغذ، گلاسه است که هرچه گرماژ آن بیشتر باشد، کیفیت بالاتری دارد. به طور معمول کارهای سطح بالا و رنگی مانند کتاب و اوراق اداری هم‌چون سربرگ، یادداشت و پاکت روی آن‌ها چاپ می‌شود. در دو نوع براق و مات در بازار یافت می‌شود. گرماژ (وزن) متفاوتی دارد که ۷۰، ۸۰، ۲۰۰، ۲۵۰ و ۳۰۰ معمول‌تر است. در اندازه‌های ۷۰*۱۰۰ و ۶۰*۹۰ به فروش می‌رسد. دو برند شینهو و هاتسول از بقیه شناخته شده‌تر هستند. کاغذ عکس یا کاغذ چاپ عکس رولی هستند و با کاغذهای عکس پرینتر هم از لحاظ جنس و هم از لحاظ وزن با هم فرق دارند. این قطعه مصرفی صاف و براق است و نسبت به نور حساسیت دارد. انواع کاغذ عکس عبارتند از: کاغذ عکس مات، لاستر، بوم، انتقال‌دهنده و برچسبی است. در خرید مواد مصرفی ماشینهای اداری کاغذ انواع زیادی دارد و نام بردن از تمام آن‌ها میسر نیست. به جز کاغذ گلاسه و کاغذ عکس،‌ کاغذ کاهی،‌ کاغذ پلاستیکی، انواع کاغذهای بهداشتی، کاغذهای صنعتی در جهت مصارف الکترونیکی و انواع کاغذهای گرافیکی و مقوایی نیز موجود است. کاغذهای معمولی در اندازه‌ها،‌ رنگ‌ها و گرماژهای مختلف و اغلب استاندارد به فروش می‌رسد.

لوازم جانبی ماشین های اداری

 1. تونر: کارتریج تونر در چاپگرهای لیزری کاربرد دارد. تونر در واقع یک پودر خشک و رنگی است که از ترکیب کردن کربن، پلاستیک و افزودنی‌های رنگی ایجاد می‌شود. در زمان عملیات چاپ، درام که متصل به الکترواستاتیک است تونر داخل کارتریج را به کاغذ انتقال می‌دهد و سپس غلطک‌ها آن را گرم می‌کنند. این عملیات چندین بار به صورت متوالی انجام می‌گیرد و پس از آن عملیات چاپ اجرایی می‌گردد. این قطعات مصرفی در رنگ‌های مشکی، زرد، قرمز، آبی، سفید و چندرنگ به فروش می‌رسد. شرکت‌های تولیدکننده تونر،‌ هرکدام تقسیم‌بندی خودشان را دارند و طبقه‌بندی واحد و استانداردی درمورد آن‌ها شکل نگرفته است. کارتریج‌ها انواع مختلفی از جمله کارتریج تونر بطری‌شکل، کارتریج‌های با مخزن تونر سنتی و سیستم‌های مرکب جامد دارند. باتوجه به نوع کارتریج،‌ تونر مورد نظر عرضه می‌گردد. 
 2. کابل پرینتر: برای اتصال پرینتر به کامپیوتر از کابل‌های مختلفی می‌توان استفاده کرد. در سال‌های دور  اتصال آن ها به کامپیوترها از درگاه‌های parallel و سریال میسر بود. امروزه اما تکنولوژی پیشرفته‌تر این موارد تا حد زیادی منسوخ کرده است. بیشتر پرینترها از طریق کابل USB به کامپیوتر متصل میشوند حال آنکه مواردی هم‌چون اینترنت و بی‌سیم نیز در بازار وجود دارد. کابل‌های USB در طول‌ها و رنگ‌های متنوع عرضه می‌گردد.
 3. کابل HDMI: کابل HDMI (مخفف High Definition Multimedia Interface) نوعی پورت جهت انتقال صدا و تصویر با کیفیت بالا است که جایگزین چندین کابل (کابل‌های AV با سه سیم جداگانه) برای انتقال صدا و تصویر شده است. مهم‌ترین کابرد HDMI انتقال داده‌ها از کامپیوتر به تلویزیون بدون تقلیل کیفیت است. پیش از خرید لوازم جانبی ماشینهای اداری همچون کابل دقت داشته باشید که آیا دستگاه شما را ساپورت می کند یا نه. کابل HDMI در طول‌های مختلف در بازار موجود است.
 4. دانگل HDMI: ابزاری برای انتقال تصاویر به صورت بی سیم به تلویزیون یا ویدیو پروژکتور است و دارای پورت HDMI است. عملکرد آن به این صورت است که یک انتها وسیله از اتصال HDMI به تلویزیون یا ویدیو پروژکتور وصل می‌شود و برای اتصال به موبایل یا هر دستگاه دیگری از WIFI استفاده می‌گردد. گفتنی است این ابزار همچون کابل HDMI تصاویر با کیفیت بالا (HD) را انتقال می‌دهد. پیش از خرید مواد مصرفی از سازگاری آن با سیستم عامل خود اطمینان حاصل کنید. 
 5. برچسب لیبل زن: نوعی برچسب که برای کاربردهایی نظیر نوشتن قیمت، بارکد و ... استفاده می‌شود. برچسب لیبل زن در رنگ‌ها،‌ طول‌ها و عرض‌های مختلف ارائه می‌شود. رنگ سفید معمول‌ترین رنگ است اما قرمز، زرد و سبز نیز عرضه می‌شود. این برچسب‌ها در عرض‌های ۲۴، ۱۲، ۹، ۱۹ و ۶ میلی‌متر عرضه می‌شود. تعداد برچسب‌ها و جنس آن‌ها که معمولا از کاغذ است، در توضیحات مربوطه درج می‌گردد.
 6. پودر شارژ: پودر شارژ در واقع همان تونر شارژ کارتریج است که تولیدکنندگان گاهی تحت عنوان پودر شارژ به بازار عرضه می‌کنند. 
 7. فیدر: Automatic Document Feeder (به معنی فیدر خودکار سند) یا به طور خلاصه فیدر، ماژول یا قطعه‌ای است که به جهت کپی و اسکن روی دستگاه‌ها نصب می‌گردد. در  خرید ماشینهای اداری جدید دقت کنید، استفاده از فیدر باعث صرفه‌جویی در وقت و انرژی برای کپی کردن می‌شود. یک فیدر معمولی می‌تواند ۱ تا ۲۰ صفحه در هر بار استفاده کنترل کند.
 8. پایه پروژکتور: این دستگاه ها معمولا به صورت سقفی، دیواری یا رومیزی هستند. پایه یا مانت اغلب برای پروژکتورهای سقفی به کاربرده می‌شود. این دستگاه از جنس آهنی یا آلومینیومی هستند. ارتفاع آن‌ها به صورت ثابت یا قابل تغییر است و معمولا در رنگ‌های سفید، مشکی و نقره‌ای عرضه می‌گردد. برخی از این قطعات ماشینهای اداری قابلیت چرخش ۳۶۰ درجه و نیز تنظیم زاویه دارند. 

لوازم جانبی ماشینهای اداری

همانطور که ذکر شد قطعات ماشین‌های اداری به صورت جداگانه یا یک پک کامل به فروش می‌رسد. به این جهت که ادارات معمولا برای خرید مواد مصرفی خود با حجم بالا اقدام می‌کنند دسته‌بندی‌هایی تحت عنوان فروش لوازم مصرفی ماشین‌های اداری شکل گرفته است که به راحتی می‌توانید محصول مورد نظر خود را پیدا کرده و سفارش دهید اینگونه نگران قیمت مواد مصرفی هم نباشید به صرفه تر خواهد بود. به عنوان مثال کابرد کاغذ عکس با کاغذ گلاسه و کاغذ معمولی متفاوت است و البته علاوه‌بر دارا بودن کیفیت بالاتر،‌ قیمت بیشتری هم دارد. بنابراین در یک جمع‌بندی کلی می‌توان گفت که میزان کیفیت و مزایا با قیمت محصول نسبت مستقیم دارد. در صورت خرید لوازم جانبی محصولات مرتبط با یک دستگاه مثلا پرینتر، می‌توانید از مزایایی همچون سازگار بودن ابزار و مواد با دستگاه مورد نظر و البته قیمت تمام‌شده کمتر و تخفیف بیشتر بهره‌مند شوید.