اسکنر

تجهیزات فروشگاهی

خرید اسکنر حرفه ای اسناد اداری

حتما تا به حال برایتان پیش آمده که برای کاری نیاز به اسکن مدارک‌تان داشته باشید. مثلا گفته‌اند باید عکس‌ یا مدرک‌تان را اسکن کنید و در صفحه‌ای بارگذاری کنید. یا حتی برای نگهداری و ماندگاری اسناد قدیمی، قصد اسکن آن‌ها را داشته باشید تا برای همیشه در آرشیوتان در کامپیوتر باقی بماند. برای هر اسکنی شما نیاز به یک دستگاه اسکنر حرفه ای اسناد دارید. این دستگاه یکی از تجهیزات جانبی برای استفاده افرادی است که سر و کارشان با کامپیوتر، عکس و تصویر است. با توجه به اینکه سیستم اداری، امروزه از حالت سنتی با کمدهایی که از پوشه‌‌های کاغذی و پر از برگه‌ تشکیل شده بود، به سمت سیستمی شدن پیش می‌رود، استفاده از مدارک دیجیتالی، دردسر نگهداری اسناد و مدارک کاغذی را ندارد. در این زمان، خرید اسکنر پیشرفته و مناسب، کمک بزرگی برای سیستم‌های اداری و هر کسی که قصد نگهداری عکس و کاغذ و سندی دارد، محسوب می‌شود.

خرید اسکنر حرفه ای

خرید انواع دستگاه اسکنر

به طور کلی، این دستگاه های موجود در بازار کامپیوتر، به 4 دسته تقسیم شده است:

  1. اسکنر رومیزی یا مسطح: ابزار مورد علاقه عکاس‌ها است. این دستگاه، از یک شیشه مسطح و صاف تشکیل شده است که شما اسناد خود را برای اسکن روی آن قرار می‌دهید. این دستگاه ها وضوح بالایی دارند و هر بار یک رو از صفحه را اسکن می‌کند. بنابراین اگر حجم اسکن پایینی دارید، این مدل را انتخاب کنید. برای کاربری خانگی و عکاسی این دستگاه پیشنهاد می‌شود. قیمت اسکنر رومیزی ارزان است.
  2. اسکنر اداری دارای مخزن کاغذ: اگر اسکن در حجم بالا دارید این گزینه مخصوص شما است. این نوع، مثل دستگاه پرینتر یا کپی است که قسمتی برای تغذیه کاغذ  دارند. لنزش ثابت است و کاغذ از مقابل لنز می‌گذرد و اسکن می‌شود. در نتیجه برای اسکن نیازی نیست برگه برگه کاغذ بگذارید.
  3. خرید اسکنر اداری قابل حمل یا دستی: اگر نیاز دارید تا مانند لپ‌تاپ‌تان، را هم جابه‌جا کنید، این دستگاه ها را استفاده کنید. رزولوشن دستگاه اسکنر پرسرعت قابل قبول است و تنها با فشاردادن یک دکمه اسکن را انجام می‌دهند. اما اگر اسکن با وضوح بالا می‌خواهید این دستگاه ها مناسب نیست. از مزیت این نوع دستگاه ها، می‌توان به قابلیت اتصال یو اس بی و همچنین کار با باتری را نام برد که کارتان را برای اسکن راه می‌اندازد. برای اسکن، به جای حرکت لنز اصلی، کاربر با دست دستگاه را حرکت داده و اسکن انجام می‌دهد.
  4. اسکنر های مخصوص فیلم و اسلاید یا لیتوگرافی: این نوع دستگاه ها قیمت بالایی دارد و برای کسانی که مشغول کار چاپ و نشر هستند، کاربرد دارد. در این صنعت، اسکن نگاتیو، فیلم و اسلاید باید به طرز خاصی انجام شود و دقت بالایی نیاز دارد تا تصاویر فوق‌العاده دقیقی را بازسازی کند. با وجود اینکه قیمت اسنکر پرسرعت مخصوص فیلم قیمت بالایی دارد اما، دارای سرعت پایینی هستند.

قیمت اسکنر اسناد در بازار

بسته به اینکه چه نوع دستگاهی را انتخاب می‌کنید، قیمت اسکنر هم متفاوت است. اسکنر ارزان خانگی از 700 هزار تومان آغاز شده و تا 1.5 میلیون تومان هم ادامه دارد. قیمت اسکنر اسناد از حدود 2 میلیون تومان به بالا است. حدود قیمت اسکنر های پرتابل از 400 هزار تومان تا 2 میلیون تومان است. دستگاه های عکس و فیلم هم از 1.5 میلیون تا 20 میلیون تومان ادامه دارد.

قیمت اسکنر اداری

اسکنر اداری و نحوه اسکن گرفتن

اسکن کردن خیلی راحت است. یعنی شما سندتان را که تصویر یا متن است، داخل دستگاه اسکن قرار می‌دهید. در واقع صفحه‌ای که می‌خواهید اسکن روی آن انجام شود، روی صفحه شیشه‌ای قرار می‌دهید تا دوربین داخل دستگاه، صفحه‌تان را ببیند. سپس درب آن را ببندید. در این زمان لامپی که زیر شیشه قرار دارد و اغلب از نوع فلورسنت یا لامپ زنون است، سطح کاغذ را که رو به شیشه قرار داده‌اید روشن می‌کند. در این زمان هد اسکن شروع به کار می‌کند.

قبل از آن، شما باید دستگاه را به کامپیوتر وصل کرده و نرم افزار اسکن را روی کامپیوتر خود، اجرا کرده باشید. بعد از نصب درایورها کافی است از پنل خود دستگاه یا از طریق برنامه‌ای چون Paint به‌سادگی اسکن خو درا انجام دهید. هنگام اسکن کردن می‌توانید براساس کیفیت دستگاه خود دقت اسکن را مشخص کنید که بهتر است همیشه روی بالاترین کیفیت باشد. اگر حجم اسکن شما بالاست، انتخاب یک دستگاه اسکنر ارزان اداری بسیار اهمیت دارد. اگر قصد خرید یک دستگاه حرفه‌ای را دارید باید این را در نظر داشته باشید که هر چه سرعت و کیفیت خروجی بالاتر باشد، قیمت بیشتری هم باید بپردازید. سوالاتی که قبل از خرید اسکنر حرفه ای اسناد باید بدانید:

  • قصد اسکن چه چیزهایی را دارید؟: اینکه از همان ابتدا با توجه به نیازتان خریداری کنید، همیشه در هر خریدی، تاثیر مثبت دارد. آیا می‌خواهید فقط چند صفحه حاوی متن و عکس را اسکن کنید و یا قصد اسکن چند صفحه از یک کتاب یا مجله و یا حتی نگاتیو عکس را دارید؟
  • سایز صفحه‌ای که می‌خواهید اسکن کنید چقدر است؟: آیا می‌خواهید پوسترهایی به ابعاد A3 اسکن کنید یا نهایتا یک صفحه A4 را اسکن می‌کنید. اگر قصد اسکن صفحات A3  را دارید، دستگاهی که نهایتا به اندازه A4 اسکن می‌کند قطعا جوابگو نیست.
  • تا چه حد نسبت به وضوح تصاویر حساس هستید؟: اسکن یک برگه کاغذ که روی آن متنی با خودنویس مشکی و کاملا خوانا نوشته شده و با یک دستگاه اسکنر حرفه ای  اسناد رومیزی هم انجام می‌شود، با اسکن یک عکس یا برگه قدیمی که از هر جا آن را نگه می‌دارید، آسیب می‌بیند، قطعا یکسان نیست. برای این مورد شما به یک دستگاه دارای فیدر کاغذ نیاز خواهید داشت. اگر قصد اسکن تصاویر را دارید، دستگاه با رزولوشن 60، گزینه مناسبی است. اما اگر می‌خواهید متون را اسکن کنید، رزولوشن 300 DPI کارتان را راه می‌اندازد.
  • سرعت دستگاه چقدر برایتان اهمیت دارد؟: اگر تعداد اسنادی که قصد اسکن آن‌ها را دارید، زیاد است، استفاده از دستگاه اسکنر رومیزی جوابگو نیست! بهتر است سری به فروشگاه لوازم الکترونیکی بزنید و محصول دیگری را انتخاب کنید که مناسب مصرف شما باشد. چرا که علاوه بر سرعت پایینی که دارند، باید هر بار، هر صفحه‌ای که می‌خواهید اسکن کنید، عملیات اسکن را دوباره تکرار کنید. با توجه به اینکه قیمت اسکنر پرسرعت گران است ما ارزش وقت شما قطعا بیشتر است.
  • اغلب قصد انجام اسکن دو رو دارید یا یک رو؟: اگر حجم زیادی از کاغذها را باید به صورت دو رو اسکن کنید، استفاده از دستگاه های رومیزی که تنها یک رو را اسکن می‌کنند قطعا گزینه مناسبی نیست. چرا که ساعت‌ها باید بالای سر دستگاه باقی بمانید تا بتوانید آن حجم از اسناد را به صورت دو رو اسکن کنید تا جایی که عملا زیر پایتان علف سبز می‌شود! در این مورد خرید اسکنر پرسرعت دوبلکس که همزمان دو سمت کاغذ را اسکن می‌کنند، بهتر است. البته هزینه آن هم بالاتر است که باز بستگی به میزان استفاده و حجم اسکن شما دارد.

کار با اسکنر اداری

اسکنر اسناد چطور کار میکند؟

اساس کار اغلب این دستگاه‌ها که جز دسته مرکز فروش ماشین های اداری یافت می شود. به این صورت است که پرتوهای سبز رنگ نور از عدسی گذشته و به آینه زاویه دار برخورد کرده و سپس در دیودهای نوری (CCD) فوکوس می‌شود که در یک صفحه حساس به نور قرار گرفته‌اند. در نتیجه ثبت تصویر امکانپذیر می‌شود. هنگام خرید به تقاوت قیمت اسکنر  اسناد پرسرعت دقت کنید. این دستگاه تصویر یا متن سند شما را با یک سری نقاط تیره و روشن می‌شناسد. نقاط تیره را 1 و نقاط روشن را 0 در نظر می‌گیرد. درنتیجه تصویر تبدیل به بیت‌های کوچک با اعداد 0 و 1 می‌شود و آن را تبدیل به تصویر دیجیتال کرده و به کامپیوتر منتقل می‌کند. زمانی می‌توان یک دستگاه را خروجی نامید که بتواند اطلاعات را از کامپیوتر دریافت کند و به دنیای بیرون خروجی بدهد. با این توضیحات، دستگاه اسکنر اسناد را می‌توان یک دستگاه ورودی نامید. چرا که اطلاعات را از دنیای بیرون گرفته و آن را به اطلاعات دیجیتال که زبان کامپیوتری است، تبدیل می‌کند. در واقع فقط قادر است اطلاعات را وارد کامپیوتر کند نه از آن اطلاعاتی بگیرد. بنابراین یک دستگاه ورودی است که با استفاده از پرتوهای نوری تصویر دیجیتالی از اسناد شما تهیه کرده و آن را به کامپیوتر ارسال می‌کند. انواع مختلفی دارند باتوجه به نیاز و بودجه خود می‌توانید مدل مورد نظر را خریداری کنید. به‌راحتی می‌توانید با مراجعه به سایت همگامان پویا برای خرید اسکنر حرفه ای اسناد از برندهای متنوع، مانند اسکنر اپسون با قیمت مناسب و گارانتی معتبر به صورت آنلاین اقدام کنید.