ویدئو پروژکتور

ماشینهای اداری


خرید ویدئو پروژکتور حرفه ای

اگر به دنبال یک راهنمایی دقیق، مفید و کامل در مورد ویدئو پروژکتور حرفه ای می‌گردید این مقاله را از دست ندهید. در این مقاله قصد داریم بگوییم چه تفاوت هایی بین خرید ویدئو پروژکتور و دیتا پروژکتور  وجود دارد و با توجه به چه ویژگی‌هایی باید ان ها را انتخاب کنیم؟ با ما همراه شوید.

 

ویدئو پروژکتور حرفه ای

 

8 نکته خرید ویدئو پروژکتور ارزان

برای اینکه بهترین نمونه خانگی ویدئو و دیتا پروژکتور را بخرید باید به فاکتورهای مهمی توجه داشته باشید. فاکتورهایی که هنگام خرید ماشینهای اداری باید به آن توجه کنید: شدت روشنایی (Brightness)، وضوح تصویر (Resolution)، نسبت تصویر (Aspect Ratio)، وزن، تکنولوژی ساخت و کنتراست. در ادامه قصد داریم هر یک از این فاکتورها را به صورت خلاصه توضیح دهیم:

 • وضوح تصویر (RESOLUTION): وضوح تصویر به معنای تعداد نقاطی است که یک تصویر را تشکیل می‌دهد. برای مثال، وضوح تصویر ۸۵۴×۴۸۰ به این معنا است که تصویر 480 نقطه در عرض و 854 نقطه در طول و جمعا دارای ۴۰۹٫۹۲۰ PIXELS تصویر است که بهترین دستگاه خانگی محسوب می شود. هر چه تعداد نقاط یک تصویر بیشتر باشد، تصویر واضح‌تر خواهد بود و جزئیات تصویر به صورت دقیق نمایش داده خواهند شد. هر چه رزولوشن یا وضوح تصویر بالاتر باشد، پروژکتور گران‌تر خواهد بود.
 • نسبت تصویر (ASPECT RATIO): نسبت پهنا به ارتفاع یک تصویر را نسبت تصویر می‌گویند. در خرید ویدئو پروژکتور ارزان خواهید دید که نسبت تصویر در دو دسته جای می‌گیرد: نسبت 4:3 و نسبت 16:9. نسبت 4:3 اندازه مانیتورهای کامپیوتر است و از این نسبت برای نشان دادن اطلاعات کامپیوتر مانند فایل‌ها و برنامه‌ها استفاده می‌شود. نسبت 16:9 اندازه تلویزیون‌های عریض است و از این نسبت بیشتر برای نشان دادن فیلم و فایل اکسل استفاده می‌شود.
 • وزن: نمونه هایی که پیشرفته هستند و قدرت زیادی از لحاظ میزان شدت روشنایی و سایر موارد دارند سنگین‌تر هستند. وزن دیتا پروژکتورهای جیبی حدودا 180 گرم است. باید بدانید قیمت ویدئو پروژکتور جیبی نسبت به بقیه مدل ها متفاوت تر است. . مناسب‌ترین وزن حدود دو تا سه کیلوگرم خواهد بود. این در حالی است که در بازار مدل‌های بالای ده کیلوگرم نیز موجود است.
 • تکنولوژی ساخت: این دستگاه ها از دو تکنولوژی LCD یا DLP ساخته شده‌اند.
 • تکنولوژی LCD : LCD به معنای نمایشگر کریستال مایع است. پروژکتورهای LCD ابتدا نور را در رنگ‌های اصلی یعنی سبز و آبی و قرمز تفکیک می‌کنند و سپس با فرستادن آن‌ها به نمایشگرهای LCD، مجددا رنگ‌ها را با هم ترکیب می‌کنند. از آنجا که تکنولوژی LCD تصاویر را شفاف‌تر و در رنگ‌های درخشان‌تر نمایش می‌دهد برای نمایش تصویر در مانیتورهای مسطح (برای متصل شدن به کامپیوتر و نمایش اطلاعات آن) و ویدئو پروجکشن ها استفاده می‌شود.

 

ویدئو پروژکتور ارزان

 

 •  تکنولوژی DLP:  به معنای پردازش دیجیتالی نور است. تکنولوژی DLP در این دستگاه با کمک انحراف آینه‌های میکروسکوپی دیجیتالی کار می‌کند و می‌تواند تصاویر ویدئویی و گرافیکی را برای مقاصد تجاری، رسانه‌ای آموزشی و سرگرمی با کیفیت بالا نمایش دهد. به این دلیل که تکنولوژی DLP کنتراست بالایی دارد، بیشتر برای پروژکتورهای نمایش فیلم و دستگاه‌های مقرون‌به‌صرفه‌تر استفاده می‌شود.
 • کنتراست: در کنار قیمت ویدئو پروژکتور ارزان، کنتراست این دستگاه هم بسیار مهم است. کنتراست به معنای روشن‌ترین و تاریک‌ترین نقطه تصویر است. کنتراست را برای تشخیص وضوح رنگ به کار می‌برند. با استفاده از این عامل می‌توان فاصله روشن‌ترین و تاریک‌ترین نقطه را تعیین کرد. هر چه کنتراست دستگاه بیشتر باشد، فاصله بین روشنایی و تاریکی از هم بیشتر است؛ در نتیجه سایه‌های تیره را تاریک‌تر و سایه‌های روشن را شفاف‌تر می‌بینیم. هر چه کنتراست بیشتر باشد رنگ‌ها واضح‌تر دیده می‌شوند و دقیق‌تر می‌توان سایه‌ها را از رنگ‌ها تفکیک کرد.
 • شدت روشنایی (BRIGHTNESS): برای اندازه‌گیری شدت روشنایی در این دستگاه از واحدی به نام انسی لومنس استفاده می‌شود. هنگام خرید ویدئو پروژکتور دقت کنید که هر چه شدت انسی لومنس بالاتر باشد، پروژکتور قادر خواهد بود تصاویر را در مکان‌های روشن‌تر به نما‌یش بگذارد. هرچه شدت انسی لومنس پایین‌تر باشد مجبور خواهیم بود با خاموش کردن چراغ‌ها، نور محیط را کم کنیم تا بتوانیم تصاویر را بهتر ببینیم:
 1. شدت روشنایی کمتر از 1000 لومیننس، مناسب سینمای خانگی و فضای خانه است و در محیط‌های تاریک، تصاویر خوبی را به نمایش می‌گذارد.
 2. شدت روشنایی بین 1000 الی 2000 لومیننس، مناسب کلاس‌های درس و مکان‌های آموزشی است.
 3. شدت روشنایی بین 2000 الی 3000 لومیننس، مناسب سالن‌های کنفرانس و کلاس‌های بزرگ است. این میزان از روشنایی، تأثیر نورهای محیط را در تصاویر کم می‌کند.
 4. شدت روشنایی بالاتر از 3000 لومیننس، مناسب سالن‌های بزرگ سخنرانی و مکان‌هایی است که نور زیادی دارند.

قیمت ویدئو پروژکتور حرفه ای در بازار

قیمت این وسیله با توجه به عوامل مختلف از جمله برند، رزولوشن یا کیفیت تصویر، روشنایی و فناوری ایجاد تصاویر (DLP، 3LCD، LED و LASER) متفاوت است. مدل DLP ارزان‌ترین و LASER گران‌ترین پروژکتورها هستند. محدوده قیمت آن ها از 750 هزار تا 75 میلیون تومان است. کمپانی‌های بزرگ و کوچکی در زمینه ویدئو و دیتا پروژکتور فعالیت می‌کنند. محصولات و قیمت ویدئو پروژکتور حرفه ای و مشخصات فنی لوازمی که تولید می کنند بسیار متنوع هستند. اما از سال‌های گذشته تا امروز برخی برندها در این حوزه عملکرد بهتری داشته‌اند و خریداران اول سراغ این مارک‌ها می‌روند. اگر بخواهیم بدانیم چه ویدئو پروژکتوری بخریم، می‌توانیم به برندهای زیر که در فروشگاه دیجیتال همگامان پویا عرضه می شوند اشاره کنیم:

 1. ویدئو پروژکتور اپسون (Epson)
 2. ویدئو پروژکتور سونی (Sony)
 3. ویدئو پروژکتور اوپتما (Optoma)
 4. ویدئو پروژکتور پاناسونیک (Panasonic)
 5. ویدئو پروژکتور ان ای سی (NEC)

 

قیمت ویدئو پروژکتور ارزان

 

تفاوت ویدئو پروژکتور و دیتا پروژکتور

مهم‌ترین تفاوت این دو پروژکتور در این است که خرید ویدئو پروژکتور وسیله‌ای برای نمایش ویدئو و فیلم است؛ اما از مدل دیتا برای نمایش فایل‌های متنی، تصاویر مختلف، پاورپوینت، عکس‌های پزشکی و انواع نمودارها و جدول‌ها استفاده می‌شود. از مهم‌ترین انواع آن ها می‌توان به مدل‌های زیر اشاره کرد:

 • Pico projectors
 • 3D Projectors
 •  Video projectors
 • LCD Projectors/LCD
 •  DLP projectors
 •  Digital projectors
 •  LED projectors
 • Portable projectors
 •  Multimedia projectors
 •  Office projectors
 •  Classroom projectors

دیتا پروژکتور چگونه کار میکند؟

دستگاهی است که خروجی کامپیوتر را روی صفحه پارچه‌ای سفید یا نقره‌ای که روی دیوار، سقف یا سه پایه نصب شده است نشان می‌دهد. از مدل دیتا در کلاس‌ها و سالن‌ها برای آموزش و ارائه اسلاید استفاده می‌شود. هم با لپ‌تاپ و هم با کامپیوترهای دسکتاپ قابل استفاده است. پروژکتورها برای اتصال به کامپیوتر از S-Video، کابل‌های RCA یا اتصالات USB استفاده می‌کنند. در کلاس‌های درس و اتاق‌های ارائه، دیتا پروژکتور خوب مانند ویدئو پروژکتور اپتوما اغلب هم به تجهیزات رایانه‌ای و هم به تجهیزات ویدئویی وصل می‌شوند. بیشترین استفاده همه جانبه از مدل دیتا، ارائه در جلسات تجاری یا کلاس‌های درس است. نرم‌افزار ارائه به کاربر این امکان را می‌دهد تا اسلایدهایی از عکس‌ها، اطلاعات نوشتاری و نمودارها را به نمایش بگذارد. معلمان دبیرستان‌ها و دانشکده‌ها از دانش آموزان خود می‌خواهند برای ارائه یادداشت‌ها یا سخنرانی‌ها از دیتا استفاده کنند.

 

دیتا پروژکتور

ویدئو پروژکتور چگونه کار میکند؟

یک دستگاه الکترونیکی است که سیگنال‌های صوتی/تصویری ورودی را ضبط می‌کند و ویدئو را روی یک سطح مسطح که بیشتر اوقات صفحه نمایش پروژکتور با رنگ سفید یا نقره‌ای است به نمایش می‌گذارد. امکان ایجاد تصاویر بزرگ را بدون نیاز به نمایشگر الکترونیکی با اندازه مشابه ایجاد می‌کنند. از آن‌ها اغلب برای مخاطبان بزرگ‌تر مانند تئاتر، کنفرانس و سخنرانی استفاده می‌کنند. قیمت ویدئو پروژکتور با توجه به مشخصاتی که می تواند داشته باشد بسیار متفاوت خواهد بود. این دستگاه از ورودی منبع ویدئویی که به صورت داخلی در یک صفحه کوچک پخش می‌شود استفاده می‌کند. نور در صفحه نمایش می‌درخشد، سپس توسط یک یا چندین لنز ضبط و متمرکز می‌شود تا در فاصله مشخصی روی یک سطح نمایش داده شود. امروزه بیشتر پروژکتورها، پروژکتورهای دیجیتال هستند.

فناوری‌هایی که معمولا در پروژکتورهای ویدئویی مورد استفاده قرار می‌گیرند عبارت‌اند از: پردازش با نور دیجیتال (DLP)، صفحه نمایش کریستال مایع (LCD) و کریستال مایع روی سیلیکون (LCoS). خرید ویدئو پروژکتور قیمت مناسب از یک مرکز لوازم دیجیتال معتبر می‌تواند از منابع نوری مختلف مانند لامپ‌های جیوه فشار بالا، دیود ساطع کننده نور (LED)، دیودهای لیزری و سیستم‌های دیود ترکیبی لیزر و LED استفاده کنند. مصرف کنندگان بسته به نحوه استفاده از این وسیله، به دنبال طیف وسیعی از ویژگی‌ها هستند. این موارد شامل روشنایی، کنتراست، وضوح تصویر، کیفیت رنگ و عمق کانونی است. اگر فضای کوچکی دارید، بهتر است از این دستگاه با عمق کانونی کوتاه استفاده شود. اگر قرار است از پروژکتور در محیط‌های پرنور استفاده شود، میزان روشنایی و کنتراست بسیار مهم است.

هنگامی که کیفیت تصویر در ویدئو و دیتا پروژکتور مهم باشد، به ویژه در سخنرانی‌ها، وضوح بالا و کیفیت رنگ خوب یک الزام است. از این دستگاه در هدست واقعیت افزوده و نمایشگرهای head-up (HUD) کمتر استفاده می‌شود. در برخی از هدست‌های واقعیت افزوده و HUD ها مانند Google Glass یا Microsoft Hololens، تصویری که شخص می‌بیند به دلیل استفاده از پروژکتورهای ویدئویی ریز و آینه‌ها، فاصله بیشتری از چشم دارد. علاوه بر این، از پروژکتورهای ویدئویی می‌توان برای طراحی تصاویر سه بعدی نیز استفاده کرد.